24.01.2025

«Фізичне та психологічне насильство щодо українців є масовим та системним». Наталія Ящук на брифінгу «Як Україна береться за повернення своїх громадян із місць несвободи?»

ГО «Україна без тортур» спільно з Харківською правозахисною групою (ХПГ) та ГО «Захист прав в’язнів» провели брифінг на тему «Як Україна береться за повернення своїх громадян із місць несвободи?». Однією зі спікерок стала старша менеджерка з напрямку подолання наслідків війни Центру громадянських свобод Наталія Ящук.

Серед спікерів події також були Вероніка Черкез і Владислав Єгоров з «Україна без тортур», Олександр Зюзь та Андрій Гулькевич з Офісу Генерального прокурора, Олена Ащенко з Данського інституту проти катувань (DIGNITY), Ганна Скрипка з ГО «Захист вʼязнів України», Андрій Діденко з ГО «Харківська правозахисна група» та Василь Мельничук як представник European Prison Litigation Network.

Експерти та правозахисники під час пресконференції говорили про розслідування злочинів, депортації з соціальних установ, підтримку звільнених полонених і координацію дій держави та громадськості для вирішення цієї кризи. Із початком повномасштабного вторгнення багато українців опинилися в неволі — на окупованих територіях або в Росії. 

Наталія Ящук, зокрема, пояснювала, у чому росіяни обвинувачують незаконно затриманих українців, які  катування і тортури застосовують до них у російських тюрмах і які кроки пришвидшать їхнє визволення з неволі. Також правозахисниця нагадала про кейс активіста та журналіста Максима Буткевича та суд над ним, як приклад насильницького примусу до зізнання. 

«Фізичне та психологічне насильство щодо українців є масовим та системним. Це зафіксовано Офісом Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини: понад 91% опитаних цивільних після повернення з російських місць позбавлення волі заявили про те, що вони зазнавали тортур, жорстокого поводження та сексуалізованого насильства. Однак це насильство має різні цілі, крім забезпечення зізнань у скоєнні злочинів: забезпечити покірність в умовах несвободи; змусити перейти на бік РФ у цій війні; використовувати виступи людей у державній російській пропаганді. 

Використовуючи тортури для примусу до визнання вини громадян України, РФ порушує кілька міжнародних зобов’язань. Деякі міжнародні договори, які забороняють тортури, як то Конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або тих, що принижують гідність, видів поводження та покарання. Додатково слід зазначити, що РФ порушує цю Конвенцію, хоча є її учасником», — зазначила пані Наталія.

Назад
Попередня Наступна
buttons