Центр громадянських свобод випустив позицію щодо гармонізації українського кримінального законодавства з міжнародним кримінальним правом
Центр громадянських свобод наголошує, що необхідно зняти з розгляду проєкти законів № 11538 та №11539. Адже вони матимуть негативні наслідки для всіх розслідувань міжнародних злочинів, які тривають в Україні.
Для розслідування міжнародних злочинів, котрі вчиняє РФ в Україні, потрібні: чітке законодавство, що визначає ці злочини і яке мало б відповідати міжнародному праву; процедури, відповідно до яких можна здійснювати розслідування; відповідні інституції, котрі спроможні здійснювати розслідування; судді, що мають достатній рівень знань для розгляду подібних справ. Проте вже 10 років Україна не може цього гарантувати.
Попри те, що правозахисники та експерти, зокрема Центру громадянських свобод, з 2015 року докладають усіх зусиль, національне законодавство України не відповідає міжнародному праву, що викликає серйозні проблеми та складнощі в розслідуванні злочинів РФ. Завдяки закону №11484 вдалося внести тільки часткові покращення до Кримінального кодексу України.
Однак без практично жодного обговорення з громадськістю чи консультацій з органами розслідування парламент ухвалює абсолютно хибне рішення — проєкт закону №11538 та пов’язаний з ним проєкт закону №11539. Ці проєкти втілюють альтернативну модель імплементації міжнародного права — через прийняття окремого закону про міжнародні злочини. Хоча з 2015 року Україна прямує іншим шляхом імплементації — внесенням змін до кодексів. Фактично відбувається повернення у 2015 рік і заново починається процес імплементації. Центр громадянських свобод закликає парламент зняти з розгляду обидва законопроєкти, зокрема, й через те, що вони практично не узгоджені з чинним кримінальним та кримінальним процесуальним кодексами. У протилежному випадку це загрожуватиме надзвичайно негативними наслідками для всіх розслідувань міжнародних злочинів, які вчиняє Росія в Україні.
«Важливо підкреслити, що повна зміна підходу до правового визначення міжнародних злочинів потребуватиме перегляду та адаптації чинної практики, що формувалася протягом 10 років. Це вимагатиме значних матеріальних ресурсів, а також витрат часу на навчання слідчих, прокурорів та суддів й узгодження нових процедур. Це суттєво сповільнить, а можливо й повністю зупинить, розслідування чи розгляд справ у судах.
Ми не бачимо жодної суттєвої причини, через яку Україна повинна піти на всі ці катастрофічні наслідки. Впровадження такого регулювання не має ніяких практичних чи навіть теоретичних позитивних ефектів у порівнянні з чинною моделлю. Замість того, щоби нарешті зібрати зусилля та доопрацювати наявне законодавство, ми починаємо все спочатку», — наголошують у документі позиції.
Правозахисники закликають парламент, Мін’юст, органи розслідування, науковців та представників громадянського суспільства до невідкладного завершення процесу імплементації норм українського законодавства. Адже питання розслідування злочинів РФ в Україні є предметом національної важливості. За те, чи здійсниться реальне правосуддя, відповідальні всі.
«Ми не маємо жодного морального права перед потерпілими від злочинів та наступними поколіннями змиритися з власною неспроможністю належно організувати розслідування, котре починається з наведення ладу в національному законодавстві. Ми не повинні допустити, щоб через 10 років хтось міг сказати, що цих злочинів не було, бо їх не розслідували», — додає Центр громадянських свобод.
Повний текст заяви можна прочитати за покликанням.