10.12.2024

«Російський народ буде нести історичну відповідальність за цю ганебну сторінку своєї історії». Олександра Матвійчук в інтерв’ю для Факти ICTV

Голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук до міжнародного Дня захисту прав людей 10 грудня дала інтерв’ю для Факти ICTV — спілкувалися про дотримання та обмеження прав людини під час війни, колективну провину росіян та спецтрибунал для Путіна. 

«Права людини не є абсолютними та за певних обставин вони обмежуються. Всі права людини, окрім двох — це свобода від катування і свобода від рабства. Немає жодних обставин, коли їх можна законно обмежити. Тому питання полягає в тому, як бути певним того, що права людини під час повномасштабної війни, яку веде проти нас Росія, обмежуються пропорційно. Грубо кажучи, чи ця ковдра, яку тягне зараз на себе влада в силу різних безпекових причин, натягнута пропорційно.

Права людини завжди виникають на кордоні між нашою свободою і повноваженням влади втручатися в цю свободу. Тому ця пропорційність особливо важлива під час війни», — наголошує пані Олександра у розмові. 

Також Олександра Матвійчук відповіла на запитання, чи є у росіян колективна провина за російсько-українську війну та злочини та нашій території. Тут правозахисниця запропонувала розділити два поняття — вину та відповідальність. Адже перше є юридичною категорією та означає негативні наслідки, за які людина відповідає, якщо щось зробила або щось не зробила. Тут винні ті, хто вчиняють злочини своїми руками, і ті, хто ухвалюють рішення. Але не все населення РФ.

«А от відповідальність — це абсолютно інша справа. Я більш ніж переконана, що без усвідомлення своєї політичної відповідальності за те, що ця війна розпочалася і за всі ці звірства, які упродовж цієї війни вчиняються, ми не матимемо стабільного миру в нашій частині світу, бо ж росіяни вчиняли жахливі злочини не тільки в Україні, а й у Чечні, в Молдові, в Грузії, в Малі, в Лівії і Сирії.

Вони ніколи не були покарані, вони ніколи це не переосмислювали, вони дійсно вважають, що можуть робити все, що хочуть. Тому у своїй Нобелівській промові я чітко зазначила, що російський народ буде нести історичну відповідальність за цю ганебну сторінку своєї історії», — додає Олександра. 

Повне інтерв’ю читайте за покликанням

10 грудня відзначається міжнародний День захисту прав людини. Це свято було започатковано Генасамблеєю ООН з нагоди ухвалення Загальної декларації прав людини в 1948 році.

Назад
Попередня Наступна
buttons