«Якщо є явище вивченої безпорадності, то має бути явище вивченого оптимізму». Олександра Матвійчук взяла участь у ІХ Форумі «Диригенти змін»
25 вересня в Києві відбувся Форум, що об’єднав публічних інтелектуалів, представників і представниць бізнесу, держави та суспільства. Доєдналась до Форуму, організованого Deloitte Ukraine, і голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
На заході говорили про стратегії залучення та збереження людського капіталу, а також партнерську взаємодію бізнесу, держави, освітніх установ та міжнародних організацій; про інновації, розвиток освіти, науки та технологій; а також про те, як забезпечити перемогу, яка не лише завершить війну, але й стане основою для створення сильної та безпечної держави.
Під час дискусійної панелі, в якій також взяли участь директор БФ «Повернись живим» Тарас Чмут та генеральний директор Інституту фронтиру Євген Глібовицький, Олександра Матвійчук закликала українців не втрачати оптимізму.
«Якщо є явище вивченої безпорадності, то має бути явище вивченого оптимізму. Бо песимізм — це розкіш, яку ми не можемо собі дозволити. Всі зусилля мають сенс. І опиратися злу — правильна стратегія. Навіть, якщо закінчуються сили. Бо там, де закінчуються сили, починається характер».
Вона додала, що перемога — це не просто захист державного суверенітету, деокупація територій та звільнення людей. Це також побудова суспільства, в якому влада підзвітна і підконтрольна, а суди незалежні.
«Спочатку треба усвідомити, що ми бачимо перемогу дуже амбітною. Не просто захистити державний суверенітет, деокупувати території, звільнити людей, які там живуть, а також побудувати таке суспільство, в якому влада підзвітна і підконтрольна, де суди незалежні, де поліція не б’є і не розганяє мирних демонстрантів. Якщо так бачити перемогу, то перед нами багато завдань, і одне з них — це змінювати правила гри та будувати демократичні інституції. Це складно робити навіть у мирний період, це дуже важко робити під час повномасштабного вторгнення. Але в нас немає розкоші робити це в післявоєнний період, бо ми не знаємо, коли він буде», — зазначила пані Матвійчук.
Цю думку підтримав і генеральний директор Інститут фронтиру Євген Глібовицький, назвавши стан, в якому перебуває нині кожен українець, «точкою тривожної надії».
«Ми маємо достатній досвід, щоб розуміти, що наша амплітуда є значно більшою, ніж реальний стан справ, — пояснив він. — Ми маємо вроджену здатність перебільшувати. Тож, якщо додати собі трохи нордичності, буде значно легше проходити всі випробування».