Звернення Центру Громадянських Свобод до Президента України, органів влади та міжнародних організацій
![](https://ccl.org.ua/wp-content/uploads/2022/02/photo_2022-02-23_15-17-26.jpg)
Звернення Центру Громадянських Свобод до
Президента України В.О. Зеленського
центральних органів виконавчої влади України
міжнародних гуманітарних організацій
На тимчасово окупованих територіях частин Донецької та Луганської областей розпочалася примусова мобілізація у незаконні збройні формування. З цих територій заборонено виїзд чоловікам віком від 18 до 55 років. За інформацією, яку ми маємо, людей забирають для включення до збройних формувань буквально з вулиць, підприємств, громадських місць. Ці факти підтверджені фото- та відеофіксацією.
Примусово мобілізовані особи недобровільно стають частиною військової машини Російської Федерації. Їх можуть використовувати для організації провокацій чи участі у повномасштабній війні. Їхнє життя ставлять під загрозу, не питаючи у них згоди. Ця загроза може торкнутися близько п’ятисот тисяч людей.
Центр Громадянських Свобод нагадує: Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни, прийнята 12 серпня 1949 року та включена Радою Безпеки ООН до складу норм міжнародного права у 1993 році, забороняє примушувати населення окупованих територій до служби у збройних силах або допоміжних підрозділах держави-окупанта. Примусова мобілізація на тимчасово окупованих територіях України є воєнним злочином та грубим порушенням цілої низки базових прав людини. До того ж, міжнародні зобов’язання України нагадують, що будь-який збройний конфлікт неминуче завдає цивільним особам страждання, навіть якщо положення гуманітарного права повністю дотримуються.
Ми звертаємось до Президента України та центральних органів виконавчої влади країни з тим, щоб:
- забезпечити гарантії не притягати до відповідальності людей, які були примусово мобілізовані, але не вчинили воєнних злочинів та відмовилися від участі у військових діях, наприклад, здавшись у полон. Широко проінформувати про ці гарантії населення окупованих територій;
- керуючись Керівними принципами ООН щодо переміщення осіб всередині країни, організувати на території, контрольованій владою України, пункти тимчасового перебування для людей, які залишатимуть окуповані території. Створити в цих пунктах умови для життя, які не принижували б людську гідність і не завдавали людям страждань. Забезпечити всі умови для включення на допомогу переселенцям усіх бажаючих українських громадян та організацій громадянського суспільства, максимально виключивши можливі бюрократичні перешкоди.
Ми звертаємось до міжнародних гуманітарних організацій:
- сприяти владі України та організаціям громадянського суспільства України у створенні умов для прийому людей, які залишатимуть тимчасово окуповані території у разі загрози їхньому життю та безпеці.
Звернутись до уряду Російської Федерації з вимогою неухильного дотримання норм міжнародного гуманітарного права в частині:
- заборони примушування окупованого населення до служби у збройних та допоміжних силах, а також до примусового виконання будь-яких робіт, які зобов’язують до участі у військових операціях;
- неприпустимості переміщення населення для того, щоб здійснювати більш ефективний контроль над ним.
Голова правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук