Рада запровадила кримінальну відповідальність за антисемітизм
Народні депутати України 15 лютого підтримали закон №5110 про кримінальну відповідальність за прояви антисемітизму.
Згідно Закону до статті 161 Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно
від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками» внесені зміни.
Нова редакція частини першої статті відтепер виглядає так: «умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, прояви антисемітизму, або образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями …»
Як відомо, до ухвалення закону у цій статті не була передбачена відповідальність саме за антисемітизм.
Керівник Групи моніторингу прав національних меншин, член Експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов у своєму коментарі для Заборони зазначив, що загалом формулювання статті 161 КК надто розпливчасті, широкі:
з одного боку, під них підпадає дуже багато всього, а з іншого — такі справи складно доводити до суду.
Втім, експерт ЦГС наголосив: «Новий закон є добрим як декларація наявності політичної волі. І для зовнішньополітичного іміджу країни. Ізраїль, Європа, Штати помітили та оцінили: влада України хоче боротися з антисемітизмом. І це [закон] вже працює ще до внесення змін до Кримінального кодексу. Але цього можна було досягти інакше: наприклад, постановою Верховної Ради».
Він також зазначив, що критика ухваленого закону про боротьбу з антисемітизмом головним чином стосувалося того, що це невиправдано — спеціально окремо згадувати одну категорію саме у тій статті КК, яка в загальній формі за нетерпимість (національну, релігійну — будь-яку) вже, сама по собі, покликана карати.
«І ця критика, треба сказати, по-своєму логічна. Головне, щоб це своєю чергою не викликало антисемітизму — мовляв, такий закон ухвалено тому, що в нас керівництво євреї», — резюмував В’ячеслав Ліхачов.
Варто нагадати, що за останні вісім років в Україні було близько 20 вироків за 161 статтею, до суду доходить менше 5% проваджень із попередньою кваліфікацією за цією статтею. Так, протягом останніх двох місяців винесено два вироки за антисемітизм — осквернення менор у Дніпрі та Ужгороді.
Також додамо, що у частині першій ст.161 за умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, приниження честі та гідності, образу почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями та іншими ознаками передбачено:
- штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3
400-8 500 гривень); - або обмеження волі на строк до п’яти років, з можливим позбавленням
права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до
трьох років.
У другій частині цієї статті такі самі дії, поєднані з насильством, обманом чи погрозами, а також вчинені службовою особою караються: - штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500-17 000 гривень);
- або позбавленням волі від двох до п’яти років, з можливим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
У третій частині 161 статті йдеться про дії, які були передбачені першою та другою частинами і були вчинені організованою групою осіб або спричинили тяжкі наслідки. За це передбачено від п’яти до восьми років ув’язнення.