8 речей, які варто знати про процес у справі MH17
Cьогодні, 9 березня, неподалік від Амстердаму розпочинається судовий процес у справі збиття боїнгу MH17. Трагедія сталася 17 липня 2014 року в небі над Донецькою областю. Тоді загинуло 298 людей, із яких 80 діти. «Попереджали ж – не літати в “нашому небі” […] Пташка впала за териконом» – написав відразу після падіння літака Ігор Гіркін. Згодом повідомлення було видалене.
За засіданням суду можна слідкувати онлайн.
1. Хто проводив розслідування?
У вересні 2014 року розпочала роботу Спільна слідча група (Joint Investigation Team). Вона складається із представників Нідерландів, Австралії, Бельгії та Малайзії, громадяни яких загинули внаслідок цієї трагедії. До складу групи також увійшли представники України, оскільки саме на її території збили літак. Вони вивчали перехоплені розмови, опитували свідків, аналізували відео та знімки із супутників, збирали речові докази тощо.
2. Якими були попередні висновки розслідування?
Розслідування встановило, що по-перше, боїнг MH17 був збитий із зенітного ракетного комплексу “Бук”, по-друге, що цей Бук належав 53-й Курській зенітно-ракетній бригаді ЗС РФ, і по-третє, що ракету було випущено із окупованої території Донбасу. Також були названі імена головних чотирьох підозрюваних та оголошені в міжнародний розшук. Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію та закликали Кремль визнати свою відповідальність за трагедію. Росія відкидає усі обвинувачення.
3. Який суд розглядає справу?
Спочатку країни, представники яких увійшли до складу групи, пропонували створити Міжнародний кримінальний трибунал для розгляду цієї справи під егідою Ради Безпеки ООН. Але коли ця пропозиція була винесена на голосування Ради Безпеки ООН у липні 2015 року, Росія очікувано наклала вето на цю резолюцію.
Тому була досягнута домовленість провести процес у національному суді Нідерландів, про що між Києвом та Амстердамом була укладена угода про міжнародно-правове співробітництво. Судова система Нідерландів заслужено має досить високу репутацію, і тому поставити під сумнів її легітимність Росії буде складно.
Судовий процес будуть вести троє суддів Окружного суду Гааги. Очікується, що суд триватиме рік-півтора, але насправді, це досить важко спрогнозувати.
4. Кого обвинувачують в суді?
Суд буде заочно розглядати обвинувачення проти чотирьох людей. Із них троє росіян — колишній офіцер ФСБ, ексміністр оборони “ДНР” Ігор Гіркін (“Стрєлков”), полковник російського ГРУ, глава “ГРУ ДНР” Сергій Дубінський (“Хмурий”) і підполковник ГРУ Олег Пулатов (“Гюрза”), а також українець Леонід Харченко (“Кріт”).
Перед сами початком слухань несподівано Олег Пулатов погодився приєднатися до судового процесу. Тепер його інтереси буде представляти група з трьох адвокатів — двох нідерландських та одного російського. Для розуміння, тільки одна година роботи адвоката у такого роду справах за найскромнішими підрахунками становить 270 євро. Але таким чином Росія отримала доступ до матеріалів справи. Бо не виключено, що під час слухань будуть пред’явлено й інші обвинувачення, які зачеплять і вище російське військове керівництво.
5. Як Росія намагалася зірвати процес?
Генпрокуратура Росії у жовтні 2019 року звернулася до Нідерландів із проханням передати російській стороні кримінальне провадження щодо трьох підозрюваних російських громадян. І отримала очікувану відмову. Але якщо у спробі натиснути на Нідерланди Кремль потерпів фіаско, то в Малайзії, для якої Росія найбільший покупець пальмової олії, потрібні результати були досягнуті. «Достатніх підстав для звинувачення Росії в обстрілі Boeing MH17 немає» – заявив прем’єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамад у червні 2019 року.
Про постійне множення фейків, зливів, теорій змов та всього іншого довкола цієї трагедії (чого вартує тільки вигаданий «іспанський диспечер», або виписана явно під якимись сильними речовинами версія, що «літак був загружений трупами»), я просто промовчу.
6. Що відбудеться на судовому засіданні в понеділок?
Сьогодні судді мають визначитися стосовно викликів обвинувачуваних, свідків, родичів загиблих, експертів тощо. Раніше видання DutchNews повідомило, що в процесі будуть виступати 13 свідків, але їхні особи тримають у секреті. Серед них є свідок запуску ракети. Принаймні про це заявив керівник слідчої групи, але не став уточнювати, скільки таких свідків є у слідства.
7. Що кажуть рідні загиблих
Вони направили у Європейський суд з прав людини проти Росії два колективних позови. Заявники вважають, що Росія також не виконала своїх зобов’язань щодо сприяння в ході розслідування. Рідні постійно підкреслюють, що прагнуть справедливості, а не помсти. За їхніми словами, потрібно знайти відповіді на усі питання, аби ця трагедія більше ніколи не повторилася.
17 липня 2017 року на третю річницю збиття літака поблизу аеропорту Схіпгол було відкрито Національний монумент. Дерева, посаджені на згадку про кожного з 298 загиблих, із висоти пташиного польоту нагадують жалобну стрічку. Згодом вони виростуть у сад, що нагадуватиме про жертв MH17. Соняшники нагадують про поле, де були віднайдені уламки літака.
8. І трохи символізму цій трагедії
Символічно, що 198 загиблих були громадянами країни, у якій розташовані відразу кілька інституцій на захист міжнародного права.
В Гаазі у Міжнародному суді ООН вже відбувається слухання про порушення Росією Конвенції ООН про заборону фінансування тероризму, а в Міжнародному кримінальному суді на стадії попереднього вивчення знаходиться «українська справа» про міжнародні злочини, вчинені в Криму та на Донбасі.
Важливо відзначити також, що тільки після трагедії МН17 ЄС схвалив секторальні санкції проти Росії. І я дуже сумніваюся, що це було б так оперативно зроблено, якби ці 298 людей були громадянами України.