Верховна Рада зробила важливий крок до скасування адвокатської монополії
Правозахисний порядок денний послідовно виступає проти адвокатської монополії, починаючи із оприлюднення проекту судової реформи. На жаль, вимоги правозахисників не були почуті, і тоді у 2016 році Україна стала першою країною у світі, яка закріпила монополію недержавної корпоративної організації на надання послуг суспільству на рівні Конституції. Нагадаємо: раніше в Україні статус адвоката був необхідний тільки для участі в кримінальних процесах, водночас щодо інших судових позовів і суперечок громадянин міг запросити для захисту будь-якого фахівця у сфері права, якому він/вона довіряє представляти свої інтереси. Запровадження адвокатської монополії фактично ускладнило доступ до правосуддя для звичайних людей, а також створило безліч супутніх проблем, зокрема – зростання цін на адвокатські послуги.
Із критикою адвокатської монополії виступало безліч експертів, і нарешті, сьогодні Верховна Рада попередньо схвалила законопроект, який скасовує адвокатську монополію на представництво в судах. “За” проголосували 295 нардепів, “проти” – 6, утрималися – 75. Відповідно до законопроекту із тексту Конституції буде вилучена норма, яка дає адвокатам виключне право представляти інших людей в судах. При цьому зберігається виняткове право адвокатів захищати інших від кримінального обвинувачення.
Тепер законопроект повинен бути затверджений на наступній сесії парламенту конституційною більшістю в 300 голосів.
Ми не можемо не відзначити, що це вже третій випадок за останній місяць, коли реалізуються (або ж робляться важливі кроки до реалізації) рекомендацій Правозахисного порядку денного. Раніше у Верховній Раді були зареєстровані закони про воєнних злочинців і про суд присяжних, кампанію за прийняття яких ми також проводили кілька років.