Заява правозахисних організацій щодо неправомірного застосування сили проти учасників масового протесту у Гонконгу
У Гонконгу 12 червня розпочалася масова акція протесту. Понад мільйон людей вийшли проти нового законопроекту, який дозволяє проводити екстрадицію підозрюваних у кримінальних справах з Гонконгу за запитами материкового Китаю та Макао. Протестувальники побоюються, що у разі його ухвалення ці зміни будуть використані для політичних переслідувань та тиску на громадських активістів, журналістів, продемократичних політиків та бізнесменів
Поліція застосувала непропорційну силу, щоб розігнати учасників масового протесту. На численних фото та відео матеріалах, які були зроблені журналістами іноземних видань, зафіксовано, що правоохоронці прицільно стріляли гумовими кулями у верхню частину тіла, голову та очі, застосовували спецзасоби та газ до поранених людей, які не чинили жодного спротиву, умисно застосовували насилля до журналістів, блокували надання постраждалим демонстрантам медичної допомоги.
Крім того були заарештовані за обвинуваченням у масових заворушеннях 11 людей, у тому числі тих, що перебували у медичних закладах після завданих ушкоджень. Серед них адміністратор групи в Telegram, яка виконувала роль одного із головних каналів комунікації для протестувальників. Правоохоронці змусили адміністратора групи передати приватні дані близько 30 тисяч її учасників.
Ми звертаємо увагу, що право на мирний протест є одним із основоположних прав людини. Саме тому на кожну державу покладається позитивний обов’язок щодо сприяння мирним зібранням та їх захисту. Будь-які обмеження свободи мирних зібрань повинні бути пропорційними, ґрунтуватися на положеннях закону та відповідати міжнародним стандартам у сфері прав людини.
Той факт, що якась частина протестувальників брала участь у спорадичних актах насильства у відповідь на провокації з боку правоохоронців не змінює характер дій влади щодо застосування незаконного насилля до демонстрантів.
«Якщо результатом індивідуального самозахисту від забороненого насильства буде позбавлення можливості бути захищеним від прямих атак, то абсурдним наслідком цього буде легітимація попередньої незаконної атаки. Тому використання необхідної та пропорційної сили в таких ситуаціях не може розглядатися як пряма участь у військових діях». [1]
Ми звертаємо увагу міжнародних організацій та урядів різних країн на необхідність негайної реакції на кризу прав людини в Гонконзі та публічно засудити застосування незаконного насилля до демонстрантів.
Ми наголошуємо на особливій відповідальності Сполученого Королівства та Китайської Народної Республіки, що відповідно до положень Об’єднанної декларації 1984 року гарантували збереження демократії та існуючого правового порядку у межах широкої автономії Гонконгу до 2047 року.
Ми закликаємо до міжнародної солідарності правозахисні та громадські організації різних країн та вважаємо за необхідне негайно відправити до Гонконгу міжнародні правозахисні місії.
[1]Nils Melzer, Interpretive Guidance on the Notion of Direct Participation in Hostilities under International Humanitarian Law, International Committee of the Red Cross, 58-61 (May 2009).
Lists of signatures:
Сenter for Civil Liberties (Ukraine)
Public Association “Dignity” (Kazakhstan)
Helsinki Foundation for Human Rights (Poland)
Bir Duino-Kyrgyzstan (Kyrgyzstan)
Helsinki Association Armenia (Armenia)
KRF Public Alternative (Ukraine)
Promo LEX (Moldova)
Human Rights Matter (Germany)
Human Rights Center ZMINA (Ukraine)
Centre de la protection internationale (France)
Human Rights Center Viasna (Belarus)
Republic Institute (Ukraine)
Moscow Helsinki Group (Russia)
Crude Accountability (USA)
Human Rights Monitoring Institute (Lithuania)
Helsinki Citizens’ Assembly (Armenia)
International Partnership for human rights (Belgium)
Liberal Democratic League of Ukraine (Ukraine)