Правозахисники і депутати прийняли резолюцію круглого столу з питання закону про воєнних злочинців

Резолюція учасників круглого столу

«Актуальність повноти імплементації у Кримінальний кодекс України 

норм міжнародного кримінального і гуманітарного права 

щодо переслідування за міжнародні злочини»

 

7 лютого 2020 року, Київ

 

На шостому році війни із Росією українське законодавство досі не має правових інструментів для покарання воєнних злочинців. У Кримінальному кодексі не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а положення щодо воєнних злочинів не в повній мірі відповідають вимогам міжнародного права. 

 

Цю проблему покликаний вирішити Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права р.н.2689, який вносить зміни до Кримінального кодексу України та надає можливість національним органам слідства та суду для ефективного кримінального переслідування людей, які вчинили основні злочини за міжнародним правом.

 

Його ухвалення чекають десятки тисяч людей, які стали жертвами російської збройної агресії. Саме за цим законом Україна має судити представників незаконних збройних формувань, які утримують та катують людей у підвалах на окупованих територіях. Саме за цим законом Україна має притягнути до відповідальності винних у грубих порушеннях міжнародного права, які сталися під час боїв під Іловайськом та під Дебальцево, розстрілі житлових кварталів Маріуполя, знищенні автобусу під Волновахою, винних у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людяності, в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, зокрема переслідуванні кримських татар та українських активістів, катуванні та насильницьких зникненнях, переміщенні громадян РФ на тимчасово окупований півострів тощо.

 

Зволікання із ухваленням цього закону уже призводить до невідворотніх наслідків. Тільки міжнародні злочини не мають терміну давності, тому правильна кваліфікація цих дій сьогодні дасть можливість притягнути відповідальних у майбутньому навіть по проходженню десятків років. Більше того, тільки засуджені за міжнародні злочини не підлягають амністії, як цього вимагає Росія у рамках Мінського процесу.

 

Даний проект закону був ініційований народними депутатами, розроблений правозахисниками, науковцями та міжнародними експертами на виконання Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, рішення Ради національної безпеки та оборони України від 25 січня 2015 року «Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією» та цілого ряду резолюцій Парламентської Асамблеї Ради Європи. 

 

Ми звертаємося до народних депутатів із проханням  підтримати законопроект р.н.2689 та зосередити свої зусилля на його якнайшвидшому проходженні в парламенті. Ми маємо дати людям, які постраждали у війні із Росією, надію на справедливість.

Поділитися