21.12.2020

Щодо ситуації у пенітенціарних установах Росії та України

Загроза масштабного зараження коронавірусом (COVID-19) стала справжнім викликом для світу, й зокрема для України та Росії, які на початку березня почали вводити перші карантинні обмеження. Сьогодні на міжнародному рівні вже напрацьована ціла низка рекомендацій та заходів, які необхідно запроваджувати і реалізовувати всередині кримінально-виконавчих установ, і які повинні допомогти взяти ситуацію під контроль та керувати нею.

У листопаді 2020 року представники та представниці російського та українського правозахисного руху провели експертне обговорення проблем пенітенціарних систем в обох країнах.

У фокусі обговорення були досвід карантину, громадський контроль та перспективи вирішення. Участь в заході взяли представники різних правозахисних організацій, зокрема, Центр громадянських свобод, Харківська правозахисна група (ХПГ), Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ, БО “FREE ZONE”,  EPLN – European Prison Litigation Network, Україна без тортур, представники офісу уповноваженої ВРУ з прав людини з різних регіонів, фонд Русь Сидящая, Московская Хельсинкская Группа – МХГ, “Институт прав человека”,  фонд “Общественный вердикт” та інші.

Зустріч відбулася в рамках групи російсько-українського правозахисного діалогу та стала важливим майданчиком для обміну інформацією, досвідом стосовно питання амністії, доступу до пенітенціарних закладів, медичного захисту ув’язнених.

Результатом обговорення стала спільна позиція щодо найбільш негайних та необхідних змін, які мають бути забезпечені в обох країнах.

Спільна позиція правозахисників щодо ситуації у пенітенціарних установах Росії та України 

– Ввести практику діалогових консультацій з різними цільовими групами по оцінці доцільності впровадження конкретних обмежень при пандемії.

– Забезпечити консультації фахівців Міністерства охорони здоров’я і тестування хворих з ознаками COVID-19 в пенітенціарних установах, а також періодичне вибіркове тестування персоналу пенітенціарних установ і ув’язнених.

– Звільнити «літніх і хворих в’язнів, а також правопорушників з низьким рівнем ризику», до чого закликає Верховний комісар ООН. Цієї ж позиції дотримується комісар Ради Європи з прав людини. Вона підкреслила, що особи, які тримаються під вартою в місцях позбавлення волі, відносяться до числа найбільш уразливих до зараження вірусом, оскільки, як правило, такі установи не пристосовані до ситуацій масштабної епідемії, а основні захисні заходи – дотримання соціальної дистанції і правил гігієни – НЕ можуть бути забезпечені на такому ж рівні, як за межами цих установ.

– Розглянути і якомога швидше прийняти законопроект про амністію, внесений урядом №3765 від 1 липня 2020 року, з метою захисту громадян України, які перебувають в місцях несвободи, персоналу і місцевих громад, розташованих у таких місць, від неконтрольованого поширення інфекції.

– Забезпечити доступ громадських контролерів в місця позбавлення волі, в тому числі можливість приватного спілкування з розташованими в ув’язненні

– Забезпечити можливість конфіденційних зустрічей адвокатів зі своїми клієнтами, що знаходяться в місцях позбавлення волі.

– Забезпечити можливість побачень з родичами. У разі обмежень – надати альтернативні способи спілкування з родичами.

– У зв’язку з тим, що в багатьох колоніях немає свого лікувального корпусу, досягти угоди про направлення Covid-інфікованих ув’язнених, які відбувають покарання за злочини невеликої та середньої тяжкості в цивільні лікарні, перепрофільовані для прийому коронавірусних хворих.

– Ініціювати зустріч з керівництвом “ФСИН”, Генеральної прокуратури та представником суддівського співтовариства на предмет обговорення можливості застосування альтернативних запобіжних заходів, не пов’язаних з позбавленням волі. Це дозволило б істотно розвантажити слідчі ізолятори.

– Розширити практику застосування запобіжних заходів, не пов’язаних з фізичною ізоляцією.

– Ініціювати розгляд змін до чинного законодавства, пов’язаних зі спрощенням процедури подання до УДО тих, хто за формальними ознаками отримав таке право.

Назад
Попередня Наступна
buttons