10.09.2017

Жертви воєнних злочинів закликали урядовців та парламентарів змінити Кримінальний кодекс відповідно до міжнародного права. Вересень, 2017

Ввечері 8 вересня на будівлі Кабінету Міністрів України з’явилася світлова відео-проекція. На ній люди, які стали жертвами воєнних злочинів у ході війні із Росією, звернулися до уряду та парламенту із проханням “називати речі своїми іменами” та внести відповідні зміни в Кримінальний кодекс.

Досі у Кримінальному кодексі України не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а положення щодо воєнних злочинів не відповідають вимогам міжнародного права. Це суттєво обмежує можливості органів слідства. Саме тому перший вирок, за яким особу було визнано винною у вчинені воєнних злочинів, був винесений тільки у червні 2017 року.

“Звичайно, що в умовах триваючої війни, коли кількість жертв вимірюється десятками тисяч, частина територія знаходиться під окупацією, а злочинні накази віддаються із сусідньої держави – досить важко говорити про ефективне розслідування. Але є речі, які Україна може і навіть має зробити. Зокрема, створити належний правовий інструментарій для роботи органів слідства” – переконана Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод.

Потрібні Україні зміни до Кримінального кодексу були розроблені правозахисниками у співпраці із Міністерством юстиції України. На даний час законопроект проходить процедуру узгодження в уряді, після чого буде зареєстрований у парламенті.

“Ми маємо достатньо конструктивний діалог з колегами із іншим відомств, які узгоджують цей законопроект. І сподіваємося, що найближчим часом зможемо його винести на Кабінет Міністрів України” – прокоментував хід проходження законопроекту заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов.

Героями світлової відео-проекції стала волонтерка з Донеччини Ірина Довгань, журналістка з Луганщини Марія Варфоломєєва, військовий Ігор Чайковський (позивний “Артист”) та його син Артем. Усі вони були в полоні, де зазнали катування і жорстокого нелюдського поводження. Перед початком демонстрації вони виступили перед пресою.

“Багато хто мене знає по фотографії як жінку, що стояла під стовпом з українським прапором. І зовсім небагато людей знають, що до цього я провела троє страшних днів, коли мене били та катували. Усі ці роки я чекаю справедливості. Це не звичайне викрадення і тортури, це міжнародні злочини. Я хочу, щоб приїжджі до України люди, які це вчинили, були покарані” – говорить Ірина Довгань, яка зараз проживає на підконтрольній уряду частині України.

“Що таке злочини проти людяності ми, родичі півсотні українських політв’язнів, добре знаємо – зазначив Ігор Котелянець, співкоординатор Об’єднання родичів політв’язнів Кремля. – Мого брата Євгена Панова цілодобово піддавали тортурам та приниженням, його душили, надіваючи на голову пакет, викручували кінцівки, як це робили інакомислячим в середньовіччі, пускали електричний струм. Ті, хто це робив, мають бути вписані в людську історію нелюдських вчинків. І щоб це сталося – Україні потрібне законодавство, яке передбачатиме покарання за такі злочини”.

“Моя сім’я пережила більше ніж страх. Мій син потрапив в полон лише за те, що любив свою Батьківщину. Він був у підвалах, його різали, в нього стріляли, його підпалювали та знущалися «кадирівці». Я пішов захищати свій дім і також потрапив в полон під час боїв за Іловайськ. Це події ми ніколи не забудемо. Це не можна вибачити та залишити безкарним. Україна повинна зробити все, щоби винні були покарані. Якщо цей закон допоможе, його необхідно терміново прийняти” – переконаний Ігор Чайковський (позивний “Артист”), якому пощастило повернутися з полону.

Світлову відео-інсталяцію підготувала команда французьких кінематографістів Zero Impunity, які боряться з безкарністю в ході збройних конфліктів у різних куточках планети. Для цього вони спеціально приїхали до Києва, спілкувалися із жертвами воєнних злочинів, говорили із людьми на вулицях.

“Zero Impunity – це міжнародний громадянський рух, що об’єднує 400 000 людей, які боряться із сексуальним насильством у збройних конфліктах. Передовсім, це активістський проект, який змінює реальність через кіно та нові ЗМІ. Ми підтримуємо українських правозахисників у їх роботі щодо ухвалення змін до Кримінального кодексу. Схожий шлях ми пройшли у Франції, де добиваємося впровадження навчальної програми з проблеми сексуального насилля у військових закладах. Сьогодні ми тут, бо хочемо продемонструвати міжнародну підтримку людям в Україні” – пояснює Стефан Юбер-Бліс, співзасновник проекту.

За додатковою інформацією звертатися до Марини Ліліченко, Центр громадянських свобод +380668183510, human.rights.agenda.ua@gmail.com
Inna Blies Stéphane Hueber-Blies Olexandra Matviychuk Ирина Довгань Igor Kotelianets Ігор ЧайківськийМарія Варфоломеєва (Mariia Varfolomeieva) Mykola Gnatovsky Olexandre Pavlichenko Roman RomanovAnton Korynevych Хавронюк Микола Sergiy Petukhov Павло Петренко Hanna Hopko Svitlana ZalishchukGrygoriy Nemyria Олена Сотник (Lena Sotnyk) Антон Геращенко Denis Kozlovskyy Fiona Frazer OSCE SMM – Special Monitoring Mission to Ukraine Моніторингова місія ООН з прав людини / UN Human Rights Monitoring Mission

Назад
Попередня Наступна
buttons