03.12.2018

Відбулася Волонтерська премія Євромайдан SOS 2018

Більше сотні волонтерів з усієї країни з’їхалися на п’яту церемонію нагородження від Євромайдан SOS.

Волонтерська премія Євромайдан SOS – щорічне свято волонтерів, де нагороджують за надихаючі волонтерські справи та системну волонтерську роботу.  Це всеукраїнська недержавна нагорода, яку присуджують за волонтерську роботу “звичайним людям, які роблять надзвичайні речі” в усіх галузях громадського життя.

Премію започаткували в річницю заснування Євромайдан SOS, що починаючи з  30 листопада 2013 року до березня 2014 року відкривши гарячу лінію, об’єднала понад 200 волонтерів: правозахисників, юристів, студентів, громадських активістів та простих людей.  Євромайдан SOS допомагав спочатку мирним протестувальникам, що постраждали на Майдані від дій міліції в ніч з 29 на 30 листопада 2013 року, а надалі: захищав «в’язнів Банкової» та інших незаконно заарештованих протестувальників; розшукував безвісті зниклих; документував порушення прав людини та в цілому став інформаційним центром для безлічі ініціатив.

Будь-хто міг номінувати волонтера на премію, а незалежне журі обрало з них кількох переможців. Цього року їм довелося обирати з понад 130 номінантів.

До складу журі увійшли:

Тарас Тополя –  вокаліст гурту Антитіла, волонтер; Євгенія Аратовська – засновниця “Україна Без Сміття”. Ахтем Сейтаблаєв – актор, режисер Ігор Козловський – політв’язень Росії, науковець, релігієзнавець. Ігор Гордійчук – герой України, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Анастасія Розлуцька –  керівниця проектів “Безкоштовні курси української мови”, “Є-Data”, “Є-мова”. Ярослава Гресь –  українська громадська діячка, Співзасновниця Gres Todorchuk PR.

Більшість номінантів займаються допомогою армії або постраждалим від війни і окупації Криму. Але цього року номінували багато волонтерів, які присвятили себе захисту тварин, освіті, допомозі дітям, культурному просвітництву чи розвитку демократії.

Привітати волонтерів прийшли громадські активісти, журналісти, музиканти, учасники минулих премій, друзі і родини самих волонтерів. Організатори відзначили маленькими подарунками та подякували усім присутнім волонтерам за їх роботу.

Першою лауреаткою премії стала Ірина Довгань.Мешканка Ясинуватої стала відомою на весь світ після випадкового фото, яке опублікував Нью-Йорк Таймс. На ньому Ірина біля “стовпа сорому” із українськими прапорцями, де її б’ють та принижують розлючені люди. Оскільки батальйон “Восток” арештував її за те, що вона передавала їжу та речі українській армій, ця публікація без сумнівів врятувала їй життя. Після звільнення Ірина продовжила займатися волонтерською діяльністю. Протягом усіх цих років вона підтримує родини полонених військових та цивільних, які незаконно утримуються в підвалах окупованого Донбасу. Це дуже складна робота, яка до всього вимагає постійної емоційної віддачі. Ірина регулярно їздить на звільнені території Донбасу. Часто Ірині в останній надії дзвонять люди. Так, Ірина знайшла спосіб допомоги, чим врятувала від відчаю жінку, що врятувала та вивезла із окупованого Донецьку кілька десятків котів та собак, і не мала можливості їх прогодувати. Крім того Ірина допомагає правозахисникам у зборі та представленні свідчень викрадень та катувань людей, адвокатуванні змін до законодавства, яке досі не передбачає покарання за злочини проти людяності. Її виступи у Європейському парламенті та Міжнародному кримінальному суді мали більший вплив, ніж десятки моніторингових звітів ОБСЄ.


Другим лауреатом став житель Слов’янська Петро Дудник, котрий врятував понад 4 тисячі осіб, а 16 тис. жителів окупованих територій Донеччини завдяки йому були вивезені на мирну територію. Він організував центр для переселенців, через який пройшло 216 осіб, 47 з яких живуть там і зараз.Ще одна особлива відзнака дісталася Полу Хатчінсону, який, будучи громадянином США, є беззаперечним патріотом України. Пол власним коштом розбудував дитячий будинок у Міжгір’ї «Малятко», опікувався притулком для тварин «Sos-animals», допомагав постраждалим від російських обстрілів мешканцям Авдіївки, служив водієм швидкої допомоги та вивозив поранених військових.

Перемогла також і волонтерка з Криму, яка була присутня у залі, тим не менше не змогла вийти публічно на сцену та забрати нагороду, оскільки вона постійно перебуває під тиском ФСБ. Її нагороджували під псевдонімом – Ірина Тремп. Ірина продовжує жити там після окупації, вона відмовилася від російського паспорту, з цієї причини в неї неодноразово виникали труднощі з працевлаштуванням. Ірина допомагає політв’язням, що утримуються у Сімферопольському СІЗО. Ірина сама збирає гроші на продуктові передачі. За це ФСБ їй погрожувало та проводило “роз’яснювальну роботу”. Саме Ірина домоглася забезпечення медичної допомоги Євгену Панову у СІЗО, і постійно підтримує Володимира Балуха (передачі та листи), збирає та передає допомогу родинам кримсько-татарських політв’язнів.

Також журі відзначили дві громадські ініціативи – “Бойові швачки” та “Батальйон сітка”, які протягом всіх років війни невтомно виконують свою непримітну роботу: шиють спіднє, плетуть сітки.


Цьогоріч і сама премія «Євромайдан SOS» стала призером. Українська служба волонтерів та Волонтерська служба ООН провели національний конкурс найкращих практик в організації волонтерського менеджменту і «Євромайдан SOS» отримала нагороду.

Назад
Попередня Наступна
buttons