30.04.2025

«В Україні ми теж колись вірили, що деякі війни надто далекі, щоб дістатися до нас». Центр громадянських свобод на LibertyCON 2025

25-27 квітня в Празі відбулась найбільша студентська конференція в Європі за свободу. Мережа «Студенти за свободу» об’єднала правозахисників, професорів з політології, колишніх та чинних політиків, активістів та громадських діячів з усього світу, щоб разом обговорити актуальні виклики для цінностей в Європі і світі. Експерти об’єдналися довкола спільної мети — «За вільніше майбутнє».

Відкривала конференцію дискусія «Глобальний наступ на права людини» за участі тибетського політика, юриста і колишнього глави Центральної тибетської адміністрації (уряду Тибету в екзилі) Лобсанг Санґай та координаторки адвокаційних кампаній Центру громадянських свобод Анастасії Головненко. Модерував дискусію віцепрезидент Atlas Network з міжнародних програм, старший науковець Cato Institute та співавтор книги «Development with Dignity» Том Палмер.

Лобсанг Санґай під час зустрічі розповідав про «китайський світовий порядок», який передбачає підкорення та поглинання інших незалежних держав, а також про новий класовий порядок, запроваджений в Китаї для сегрегації населення поневоленого Тибету. Анастасія Головненко своєю чергою говорила про тисячі депортованих українських дітей, незаконно ув’язнених цивільних та військовополонених. Разом обговорювали новий світовий устрій, в якому послуговуючись мовою насильства, грошей і зброї, авторитарні країни, як Росія, Китай, Іран, Північна Корея та інші, формують цілий тоталітарний блок. Про значення зменшення фінансування США для глобальних гуманітарних програм і про свободу слова, на яку також вплинули ці рішення. І головне — про необхідність спільної боротьби, щоб зберегти цінності демократичного світу, який втрачає свої позиції на наших очах.

«Ми в Україні теж колись розраховували, що деякі війни достатньо далеко, щоб дістатися до нас. Ми спостерігали, що роками вчиняла Росія, в Грузії, Молдові, Африці — із занепокоєнням, але без реальної участі. Та наш власний досвід доводить: закривати очі на злочини в інших країнах — це не захист. Рано чи пізно наслідки навіть найменшої байдужості наздоганяють — ближче і болючіше, ніж ми могли уявити», – наголосила Анастасія Головненко.

Наступного дня тема російської війни в Україні також звучала під час більшості заходів, присвячених ситуації з демократією в різних куточках світу, економічною свободою, вільним ринком, і особливо – під час спеціальної дискусії «Україна — на передовій боротьби за свободу» за модерації Тома Палмера. Спікерками стали представниці українського громадянського суспільства директорка Bendukidze Free Market Center Наталія Мельник, керівниця мережі Ukrainian Students for Freedom Анна Тимошенко, а також Анастасія Головненко від Центру громадянських свобод.

Під час дискусії неодноразово наголошували на безпрецедентному внеску, який люди в Україні та різних країнах світу можуть робити і роблять для того, щоб зупинити РФ у її прагненні поглинути не лише українську демократію, але і Європейський континент. Спікерки заохочували учасників конференції поширювати ідеї свободи й демократії у своїх країнах, за які веде боротьбу все українське суспільство, а також допомагати нам залучати необхідну гуманітарну, військову й адвокаційну підтримку у світі.

Фото: Олег Сопільняк

Назад
Попередня Наступна
buttons