05.08.2019

У Києві протестували проти репресій у Казахстані

Оригінальна новина

Доти, доки режим Нурсултана Назарбаєва утримує невинних людей у в’язницях, ми не маємо права бути спокійними. Ми зобов’язані виходити на вулицю з протестами. Ми маємо розповідати про це всім за кордоном”, – сказала організаторка акції та шукачка притулку Жанара Ахметова

Поряд із цим мітингом відбулася контракція, яку організував представник громадської організації “Стоп нелегал” Денис Шинкаренко. Її учасники розгорнули банери з надписами “Вимагаємо депортувати іноземних шатунів та посіпак Аблязова”“Вимагаємо притягнути до відповідальності Аблязова в Україні”. Однак молодь, яка їх тримала, не могла пояснити кореспонденту Центру прав людини ZMINA, хто такий Мухтар Аблязов, не бажала спілкуватись і ховала обличчя від відеокамери. 
Денис Шинкаренко та Жанара Ахметова

Організатори контракції висловлювали думку, що подібні акції протесту псують відносини України з Казахстаном під час російсько-української війни. 

“Якщо казахських активістів щось не влаштовує у їхній владі, то потрібно їхати до Казахстану і там про це говорити. Побачивши оголошення про мітинг у Facebook, я обурився. Який ви маєте стосунок до України? Таким продажним людям, як ви, дорога в Казахстан. Передайте вітання Аблязову, який викрав 10 млрд доларів у Казахстану”, – сказав Олег Шинкаренко казахській активістці Жанарі Ахметовій.   
Мітингувальники активно ставили запитання один одному. За оцінкою кореспондента, запитання представників контракції можна розцінити як тролінг. 
Наводимо діалог прихильника контракції, медійника Павла Яцина з правозахисницею Олександрою Матвійчук.

Павло Яцин: Ви знаєте, хто ініціатор акції, на яку ви прийшли?

Олександра Матвійчук: Я знаю, що це акція солідарності, яка проходить на підтримку людей, яких переслідують у Казахстані. Серед цих людей є українські аналоги, наприклад кримський правозахисник Сервер Мустафаєв. Такі самі люди є в Казахстані. Або є схожі на Романа Сущенка журналісти.

Я особисто слідкувала за ситуацією в Казахстані. Наші колеги також їздили на суди після розстрілів у Жанаозен і спостерігали, як відбувалися ці судилища. Вони знають свідчення людей, яких катували. Це все та авторитарний режим, що душить свободи і людей, спонукало мене вийти сьогодні на майдан Незалежності і підтримати людей, які мирно борються за права людини.

Павло Яцин: Кажуть, що це все спонсорує Аблязов, який утік зі своєї країни і вкрав 10 млрд доларів.

Олександра Матвійчук: Багато хто що каже. Коли під час Революції гідності ми виходили на акції протесту, щоб захистити демократичний розвиток, то на нас теж багато хто що казав. Звинувачували в “проплаченості” чи ж бо в радикальності. Історія все розставить на свої місця і дасть кожному факту оцінку.

Павло Яцин: Ініціатор цієї акції – Аблязов…

Олександра Матвійчук: Я вийшла на акцію солідарності з громадянським суспільством.

Павло Яцин: Якщо у нас країна, що воює, то чи не породжує ця акція тривогу у мешканців столиці?

Олександра Матвійчук: Україна, яка воює з Росією…

Павло Яцин: Нам потрібен ще конфлікт із Казахстаном?

Олександра Матвійчук: 5,5 мільйонів громадян України живуть на окупованій Росією території України. Україна та українці постійно звертаються до світу по допомогу і просять виявити солідарність. Саме вони насамперед мають демонструвати цю міжнародну солідарність колегам, які в інших країнах мирно та в ненасильницький спосіб борються за права та свободи. Це наш прямий і моральний обов’язок. Без цього ми не маємо права розраховувати на міжнародну підтримку. А результат – показати, що присутні тут громадяни України підтримують громадян Казахстану в їхній мирній боротьбі за права та свободи.

Павло Яцин: Ми за, але що ми можемо зробити? Оголосити війну Назарбаєву?

Олександра Матвійчук: Ми тут, щоб не оголошувати війну, а мирним способом висловити свою думку. Ми живемо в цифровому світі, і громадяни Казахстану, які мирно борються за свої права та свободи, дізнаються, що на майдан Незалежності виходили українці, яким не байдужа їхня мирна боротьба.

Павло Яцин: Ми б підтримали, якби це було біля Посольства Казахстану чи ООН.

Олександра Матвійчук: Немає різниці, бо це символічна акція. Ми розуміємо, що завтра не відкриються двері в’язниць для політв’язнів. Це наш сигнал людям Казахстану, що світу не байдуже і в інших країнах спостерігають за подіями в Казахстані.

Павло Яцин: А ви знаєте, що Аблязов політичний біженець?

Олександра Матвійчук: Я знаю, що я вийшла на акцію солідарності з громадянським суспільством Казахстану.

Павло Яцин: Ми вас підтримуємо з погляду українського активізму.

Київська громадська організація “Стоп нелегал” декларує, що протидіє нелегальному бізнесу та корупції в Україні. Зокрема, організація домагалась скасування генплану села Підгірці Обухівського району та незаконним пунктам обміну валют. Серед цілей та напрямків роботи організація виокремлює також проведення акцій протесту.
5 березня 2018 року ГО “Стоп нелегал” делегувала до Громадської ради контролю при ДБР адвоката Проценка Ігоря Олексійовича, який 2013 – 2014 роках був заступником прокурора Київської області. 26 квітня 2018 року директор ДБР Роман Труба затвердив його у складі ради. Окрім цього, делегати організації є у громадських радах Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, Державної екологічної інспекції України, Антимонопольного комітету України та Вишгородської РДА.

Організацію заснував Косарев Олексій Анатолійович та адвокат Хмельницький Богдан Станіславович. Останній є співзасновником громадської організації “Стоп корупції”, який володіє інформаційним порталом “СтопКор”. Раніше Центр прав людини ZMINA повідомляв, що проект журналістських розслідувань “СтопКор” виключили із Глобальної мережі журналістів розслідувачів GIJN через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів.

Відокремленим підрозділом організації в Дніпрі керує Кулик Павло Анатолійович, у Харкові – Дунаєв Юрій Сергійович. Члени організації у Києві – Денис Шинкаренко, Антон Яковлєв, Леонід Кушнеров, В’ячеслав Володимирович Гришко.
Денис Шинкаренко 2000 року навчався в Українському державному університеті харчових технологій. Він був менджером з продажу у ПП “Кий Інтернешнл”, генеральним директором ПП “ДенАрт” та директором ТОВ “Етнос-тур”.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Назад
Попередня Наступна