Правозахисники розробили інструкцію для рідних військовополонених
Правозахисники з ГО “Центр Громадянських Свобод” і правозахисної групи “СІЧ” розробили покрову інструкцію для рідних віськових, що потрапили у полон.
Якщо ваш рідний, рідна є військовою особою та потрапили у полон, або не виходять на звʼязок довгий час, просто дослухайтеся до її порад.
Що робити та до кого звертатися?
1. Фіксація випадку полону зникнення. Відбувається через гарячі лінії:
- (Тільки для військових) Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 united.centre.ssu@gmail.com
- (Тільки для військових) Звернутися до частини, в якій служить особа та дізнатися усю наявну у них інформацію про рідного.
- Гаряча лінія нацполіції з пошуку зниклих чи загиблих 0 800 21 21 51 та 089 420 1867
- Національне інформбюро при Мінреінтеграції 1648 та 0442878165
- Уповноважена з прав людини: 0800501720
- Моніторингова місія ООН з прав людини ohchr-hrmmu@un.org Telegram: ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +380503746708 (лише повідомлення)
- Міжнародний Комітет Червного Хреста: Гаряча лінія: 0800300155 Служба розшуку: 0963044375, 0662509957
Як впевнитися, що ваш рідний є в списках полонених?
1. Фізично зверніться до СБУ із документом, що посвідчує вашу особу та документом, що підтверджує рідство зі зниклою особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо). Звернутися можна до обласного відділення, найкраще – до головного віддділення СБУ у Києві (вул. Володимирська, 33).
На КПП вам покличуть чергового слідчого і він прийме заяву у громадській приймальні. Або випишуть перепустку та супроводять до кабінету слідчого.
Слідчому необхідно повідомити усю наявну інформацію та свідчення про те, що рідний потрапив у полон. Також потрібно надавати такі речі, якщо є: номер телефону, з якого телефонував рідний під час полону, покадрову розкадровку відео, на якому був помічений, фото, скріни постів з телеграм чатів тощо.
Після цього між вами (заявником) та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування.
Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який її буде вести.
Це є гарантією того, що полон буде підтверджено.
У випадку, якщо немає документів про підтвердження рідства, потрібно звернутися до суду з заявою про встановлення рідства та привести свідків, які можуть підтвердити, що заявник та зниклий/полонений проживали разом, перебували у шлюбі.
Інформація про встановлення факту проживання однією сімʼєю без шлюбу – https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Встановлення_факту_проживання_однією_сім’єю_чоловіка_та_жінки_без_шлюбу?
2. Після написання заяви та відкриття справи ви отримує номер кримінального провадження та знайомитеся зі слідчим, який вестиме справу. Ви маєте отримати контакти слідчого, аби у разі появи нової інформації одразу повідомляти її слідчому та стежити за розглядом справи.
3. З допомогою юриста зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКХЧ) з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок з полоненим рідним.
Сайт МКХЧ українською з контактами в Україні – https://blogs.icrc.org/ua/contacts/
Сайт МКХЧ англійською з адресою та контактами головного офісу у Женеві – https://www.icrc.org/en/contact
Рекомендуємо писати звернення на папері та відпраляти з території Європи на головний офіс у Женеві.
Якщо статус та місце перебування вашого рідного невідомо:
1. Прийдіть до найближчого відділку поліції та напишіть заяву про те, що звʼязок з рідним втрачено.
Після написання заяви ви отримажте документ – номер кримінального провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.
2. Якщо ви член родини (тато, мама, діти), здайте ДНК для проведення ДНК тесту (в поліції нададуть про це усю інформацію).
Якщо немає де взяти ДНК, тоді подається клопотання до суду з проханням провести ексгумацію батьків або дитини на вилучення геному померлого для ДНК-тесту.
Далі треба буде чекати чи виявиться/не виявиться збіг. Частковий збіг не вважається підтвердженням.
Також для проведення тесту може бути застосоване вилучення речей зниклого для вилучення слідів ДНК.
Після реалізації всіх попередніх кроків необхідно звернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Тоді в цій Службі запускається процес пошуку.
Контакти: 0800339247 та 0958960421
ВАЖЛИВО: на жодному з цих кроків не потрібно сплачувати за будь-які послуги. Якщо вам пропонують послугу за гроші – це переважно аферисти.
Інструкція також доступна у форматі PDF.