21.04.2023

ОЗОН представив результати Національної кампанії моніторингу укриттів

У листопаді 2022 року Група громадського спостереження «Озон»,  ініціатива Центру громадянських свобод, запустила  Національну кампанію моніторингу укриттів. За цей час кампанія охопила вже сім міст України і участь у ній взяли 130 волонтерів-моніторів. Про це під час пресконференції в Укрінформі розповіла координаторка Групи громадського моніторингу ОЗОН Центру громадянських свобод Іванна Мальчевська. 

«Ми говоримо про контроль доступності та базової якості укриттів. Базова якість включає основні речі, які вам дозволяють відчувати себе в комфорті під час повітряних тривог. В Києві ми перевірили 96 укриттів, із них 73% нам вдалося ідентифікувати. Інші 27% відсотків ми не змогли знайти: вони або фактично відсутні, або відсутні позначки, які б вказували випадковим перехожим на місце, де можна сховатися від небезпеки. Це перша основна проблема пошуку укриття: воно має бути видимим і доступним для всіх випадкових перехожих під час наступної тривоги. Ми маємо проблеми з базовою якістю укриттів: лише 20% мають справний туалет, 38% – мають справне електропостачання і лише 30% мають запас води», – говорить Іванна Мальчевська

На цей час ОЗОН передав органам влади 25 «проблемних адрес» укриттів, де немає доступу, вказівних знаків або вони в непридатному стані. Надалі у співпраці з Департаментом муніципальної безпеки КМДА ці укриття будуть приводити до належного стану.

Володимир Яворський, експерт Центру громадянських свобод, наголосив на важливості участі небайдужих громадян в національній кампанії моніторингу укриттів: «Цей моніторинг показує, що активність людей може змінювати ситуацію на краще. Важливо співпрацювати з владою задля того, щоб в кожному місті були належні й доступні укриття. Адже цивільний захист – це право всіх громадян».

Наразі фонд захисних споруд міста Києва становить понад 4 тисячі захисних об’єктів: сховища, підвальні та напівпідвальні приміщення, підземні паркінги, станції метрополітену, підземні переходи.  Згідно з чинним законодавством утримання всіх цих об’єктів залежить виключно від балансоутримувача. «На жаль, ми не можемо повною мірою впливати на ситуацію, якщо об’єкт в приватній формі власності. Ми не маємо можливості наразі притягнути до відповідальності таких власників, які не бажають утримувати сховища у належному стані», – зазначив директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук.

«До початку російської агресії питанням захисних споруд майже ніхто не займався. Станом на 2014 рік у місті Києві було лише 500 укриттів, сьогодні їх понад 4 тисячі», – розповів начальник Управління організації заходів цивільного захисту ДСНС у Києві Олег Стоволос. «Зараз ми маємо три проблемні питання: приведення до належного стану наявного фонду захисних споруд, багато укриттів перебувають у приватній власності й власник не бажає ставити їх на баланс, третя проблема – забудова територій без будівництва укриттів», – додав представник ДСНС.

Представники органів цивільного захисту міста Києва запевняють, що сховищ у місті достатньо для того, щоб убезпечити містян під час повітряних тривог. Хоча і додають, що не у всіх районах міста є доступ до укриттів в радіусі 500 метрів. А от в ситуації, коли місцеві мешканці вас не пускають в захисне приміщення під час небезпеки, ви можете сміливо звертатися до правоохоронних органів, бо це є злочин. У випадках, коли сховища зачинені, ви можете зателефонувати в органи цивільного захисту за номером 101.

Волонтери Групи громадського спостереження ОЗОН докладають значних зусиль, аби громадяни почували себе в безпеці під час ворожих атак.  Долучитися до моніторингу укриттів у власному місті може кожен активний громадянин. Для цього потрібно лише заповнити форму.

Нагадаємо, що Департамент муніципальної безпеки КМДА та  Група громадського моніторингу ОЗОН  підписали Меморандум про співпрацю для об’єднання зусиль у галузі цивільного захисту населення під час воєнного стану, зокрема, для контролю та покращення стану захисних споруд.  На черзі – реалізація спільної комунікаційної кампанії, мета якої – підвищити обізнаність громадян про цивільний захист під час війни.

Довідково. 

  • Група громадського спостереження «Озон» — ініціатива Центру громадянських свобод, яка здійснює громадський контроль за діяльністю правоохоронних органів, судів, місцевого самоврядування у різних регіонах України. Волонтерський рух стежить за забезпеченням свободи мирних зібрань та доброчесністю правосуддя. 
  • Центр громадянських свобод створив механізм громадського контролю розслідування справ щодо тиску та переслідувань представників громадянського суспільства у Києві та регіонах. Завдяки програмі роботи з волонтерами та налагодженій системі стажувань, «Озон» постійно долучає до проєктів молодь, студентів й інших активних громадян. Волонтери беруть активну участь в організації подій та допомагають експертизою.

Контакти для комунікації – Анна Трушова: тел  0980883622, anna.trushova@ccl.org.ua

Назад
Попередня Наступна
buttons