«Порушення Росії абсолютно глобальні, з погляду юридичного, гуманітарного, комунікаційного та просто людського». Олександра Романцова на 28-му щорічному Форумі 2000 у Празі
13-15 жовтня у Празі пройшов 28-й щорічний Форум 2000 під назвою «Доведення рішучості та стійкості демократії». На події громадські діячі, політики та правозахисники обговорювали актуальні проблеми: світовий порядок на межі, крихкі демократії, технології, зокрема штучний інтелект тощо. Однією зі спікерок заходу стала виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.
Значну частину обговорення на конференції присвятили війні РФ проти України. Серед іншого — правам цивільних, яких Росія незаконно утримує в неволі, та 10-річчю репресій в тимчасово окупованому Криму. Олександра Романцова, яка виступала в межах панелі «Переслідування та утримання Росією мирного населення на окупованих територіях України», зазначає, що таких цивільних коректно називати «жертвами насильницького зникнення». Адже викрадаючи їх з території України, Росія створила новий вид злочину. Це воєнний злочин проти людяності.
«В нашій базі є 5 тисяч зафіксованих випадків цивільних в російській неволі. За даними Координаційного штабу — це 7 тисяч осіб. Проте ми знаємо про приблизно одну восьму частину. Тобто в реальності це близько 30-40 тисяч людей точно.
Як ми можемо їх шукати? Лише через людей, які повертається з неволі та розповідають про те, що бачили там ту чи іншу особу. Це досить боляче для того, хто тільки опинився знову на волі, хто знаходиться в жахливому стані після пережитого. Одразу цій людині починають дзвонити родичі всіх зниклих, яких та гіпотетично могла бачити, і це дотравмовує та знищує.
Тож це питання потребує індустріальної відповіді. Нам потрібна окрема система і зараз Координаційний штаб отримав повноваження займатися в тому числі цим. Тому намагається збудувати, систематизувати, як звертатися, як не втрачати інформацію. Але це потребує багато ресурсів», — розповідає пані Олександра.
Правозахисниця також наголосила, що ця подія — це рівень європейських і світових політичних лідерів і аналітиків. Це контакт і комунікація з людьми, які мають мандат представлення своїх виборців або політичні посади в різних країнах. Міжнародна спільнота має створювати свій тиск щодо звільнення цих людей та покращення тих умов, які наразі призводять до смертей, жахливого стану здоров’я та абсолютної декомунікації з родичами.
«Чому важливо говорити про це на такому майданчику? Для тих, хто вже переймається питаннями цивільних незаконно ув’язнених, це підтримка їхньої позиції фактами та мотивація працювати далі. Для тих, хто вагається, це актуалізація саме цієї проблеми та нагадування — це не питання того, що цивільні посидять і вийдуть трохи пізніше. А в тому, що умови утримання в російській неволі вбивчі. Порушення Росії абсолютно глобальні, з погляду юридичного, гуманітарного, комунікаційного та просто людського», — додала пані Олександра.