21.07.2016

Катування та таємне тримання цивільних осіб під вартою практикується обома сторонами збройного конфлікту на сході України

Спільна доповідь Amnesty International та Human Rights Watch

Київ, 21 липня 2016 року. Як представники української влади, так і проросійські сепаратисти на сході України незаконно, а подекуди секретно утримують цивільних осіб впродовж тривалого часу під вартою та піддають їх тортурам, про що повідомляють Amnesty International та Human Rights Watch у спільній доповіді, опублікованій сьогодні.

Доповідь «Тебе не існує. Свавільні затримання, насильницькі зникнення та тортури на сході України» базується на даних 40 інтерв’ю з жертвами насильства, членами їхніх сімей, свідками, адвокатами жертв та іншими. Amnesty International та Human Rights Watch зафіксували дев’ять випадків незаконного тривалого тримання українською владою цивільних осіб під вартою, включно з насильницькими зникненнями, в неофіційних місцях тримання, та дев’ять випадків незаконного тривалого тримання цивільних осіб під вартою проросійськими сепаратистами. Більшість випадків датуються 2015 та першою половиною 2016 років.

«Долі людей на сході України, яких арештовують та переховують ворожі сторони, повністю залежить від їхніх викрадачів», ― стверджує Таня Локшина, старша дослідниця по Європі та Центральній Азії Human Rights Watch. «Незаконно і невиправдано викрадати людей, ізолювати їх від сім’ї, позбавляти доступу до адвокатів та піддавати насильству».

«Тортури та секретне тримання під вартою не є забутими або ж невідомими практиками в Україні. Вони відбуваються саме зараз, з обох сторін конфлікту», ― зазначає Денис Кривошеєв, заступник директора Amnesty International у Європі та Центральній Азії. «Країни, що надають підтримку будь-якій зі сторін це чудово знають. Вони не повинні закривати очі на це огидне насильство».

Насильницькі зникнення, тортури

Українська влада та проукраїнські військові угруповання затримували цивільних осіб за підозрою у зв’язку чи підтримці проросійських сепаратистів, в той час як сепаратисти затримували цивільних осіб за підозрою в підтримці чи шпигунстві на користь української влади, дійшли висновку Amnesty International та Human Rights Watch.

В одному з випадків, 39-річного «Вадима» затримали та піддавали тортурам представники спочатку однієї сторони, а потім іншої. В квітні 2015 року озброєні особи схопили його на контрольно пропускному пункті українських сил, надягли йому на голову мішок та допитували його про можливі зв’язки з проросійськими сепаратистами. Вадим провів більше ніж шість тижнів у неволі, більшість часу ― на об’єкті, який за свідченнями, перебував під контролем

Служби Безпеки України (СБУ). Допитувачі піддавали його тортурам за допомогою електрошоку, пропалювали його шкіру цигарками, били, вимагаючи зізнатися в тому, що він працює на проросійських сепаратистів.

Після того, як його відпустили, Вадим повернувся в Донецьк, де його схопила де-факто місцева влада. Та, у свою чергу, запідозрила Вадима у тому, що під час ув’язнення його завербувала Служба Безпеки України. Він провів більше ніж два місяці під вартою без зв’язку із зовнішнім світом у неофіційній в’язниці в центрі Донецька, де викрадачі також били його та поводилися з ним жорстоко.

Катування затриманих є злочином та забороняється за будь-яких обставин, заявили Human Rights Watch та Amnesty International. Українське керівництво та представники де-факто сепаратистської влади повинні забезпечити поінформованість усіх підконтрольних їм сил про те, що жорстоке поводження із затриманими не залишиться непокараним.

В деяких випадках, тримання під вартою могло розглядатись як насильницьке зникнення, тому що влада відмовлялась повідомити про затримання особи або відмовлялась надати родичам інформацію про їхнє місцезнаходження та подальшу долю. Багато з цих затриманих постраждали від тортур та інших форм жорстокого поводження. Деяким з тих, кого травмували під час тримання під вартою, відмовляли в медичній допомозі.

Майже в кожному з 18 досліджених випадків звільнення затриманих осіб в певний момент розглядалося в контексті обміну полоненими. Серйозне занепокоєння викликає факт затримання обома сторонами цивільних осіб з метою використання їх у якості «розмінної монети», повідомляють Amnesty International та Human Rights Watch. Такі затримання можуть трактуватись як захоплення заручників, що є воєнним злочином.

Місця секретного тримання під вартою Служби безпеки України

В трьох випадках насильницьких зникнень осіб, яких затримала Служба безпеки України (СБУ) на підконтрольній уряду території, тримали в неофіційному ув’язненні від 6 тижнів до 15 місяців. Одну особу звільнили під час обміну полоненими, а двох ― без рішення суду.

Amnesty International та Human Rights Watch дійшли висновку, що незаконні тримання під вартою без офіційного визнання факту затримання відбувалися у будівлях СБУ в Харкові, Краматорську, Ізюмі та Маріуполі. Доповідь ООН від червня 2016 року також зазначила приміщення СБУ в Харкові, як можливе місце неофіційного тримання під вартою.

Amnesty International та Human Rights Watch отримали інформацію від багатьох джерел, включаючи нещодавно звільнених затриманих, що 16 людей, можливо, досі таємно утримуються під вартою в будівлі СБУ в Харкові. В листі до Amnesty International та Human Rights Watch, СБУ заперечила існування будь-яких місць тримання під вартою, окрім їхнього офіційного центру тримання під вартою в Києві, та повідомила, що не має інформації щодо зафіксованих можливих порушень Службою Безпеки.

Заяви про практики таємного тримання під вартою в Україні ― вагомі та серйозні, і заслуговують ретельного розслідування. Українська влада повинна визнати це; а ті країни, що надають міжнародну підтримку, повинні бути рішучіми в своїх закликах припинити такі дії», ― сказав Крівошеєв з Amnesty International.

Незаконне тримання під вартою на територіях, підконтрольних проросійським сепаратистам

В самопроголошених Донецькій та Луганській народних республіках, місцеві служби безпеки, які діють без жодних стримувальних механізмів, незаконно затримують цивільних осіб, а у деяких випадках катують їх. Мешканці Донецька та Луганська описують відповідні де-факто силові структури, організації, що мають найбільшу владу та вселяють страх в мешканців самопроголошених республік.

«Відсутність верховенства закону на територіях, підконтрольних сепаратистам, позбавляє затриманих їхніх прав і фактично залишає їх безпомічними», ― стверджує Локшина з Human Rights Watch.

Люди, яких утримують протиборчі сторони на сході України, захищені міжнародним правом прав людини та міжнародним гуманітарним правом, якими прямо заборонені незаконне тримання під вартою, тортури та інші види жорстокого поводження. Міжнародні стандарти вимагають розслідування заяв про тортури та інші види жорстокого поводження, і за достатніх доказів, винні мають понести відповідальність. Затримані мають бути забезпечені належними: кількістю їжі, води, одягу, умовами утримання та медичною допомогою.

Українська влада і де-факто влада в самопроголошених Донецькій та Луганській народних республіках повинні негайно припинити насильницькі зникнення та незаконні тримання під вартою без зв’язку з зовнішнім світом, а також застосовувати на практиці принципи, що не допускають катування та інших видів жорстокого поводження з затриманими. Всі сторони конфлікту повинні забезпечити поінформованість підконтрольним їм силам про наслідки насильства щодо затриманих відповідно до міжнародного права, заявили Amnesty International та Human Rights Watch.

Для інформаційних запитів та з питань організації інтерв’ю звертайтесь до Марії Гур’євої, спеціаліста з медіа та комунікації Amnesty International в Україні
Моб: +38 067 328 10 38
E-mail: m.guryeva@amnesty.org.ua

Amnesty International — всесвітній рух, що об’єднує понад 7 мільйонів людей із більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах. amnesty.org.ua

Human Rights Watch захищає права людей у всьому світі. Ми скрупульозно розслідуємо порушення, викриваємо факти та здійснюємо тиск на владу, аби добиватись справедливості та змушувати поважати права людини. Human Rights Watch є незалежною міжнародною організацією, яка є частиною динамічного руху за просування справи захисту прав людини. www.hrw.org

Назад
Попередня Наступна
buttons