28.06.2024

Громадські організації закликають підписати позиційний документ «Відповідальність за злочин агресії проти України»

Регіональний центр прав людини, Україна без тортур, Truth Hounds та Центр громадянських свобод зокрема розробили позиційний документ «Відповідальність за злочин агресії проти України», який запрошують підписати інші громадські організації в Україні та за кордоном. Завдля того, щоб створити Механізм відповідальності за злочин агресії проти України та притягнути до нього Росію та Республіку Білорусь.

Підписанти погоджуються з положеннями документа, а саме з тим, що:

– військово-політичне керівництво РФ вчиняє триваючий злочин агресії проти України з 2014 року;

– військово-політичне керівництво Республіки Білорусь так само вчиняє та є співучасником триваючого злочину агресії шляхом надання власної території в розпорядження РФ для ведення агресії проти України та шляхом надання іншої допомоги у вчиненні злочину агресії з лютого 2022 року відповідно; 

– злочин агресії відповідно до рішення Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі вважається «supreme international crime», що акумулює в собі «evil of the whole», а також уможливив вчинення інших міжнародних злочинів проти цивільного населення, що широкомасштабно й систематично вчиняються на території України;

– відповідальність військово-політичного керівництва РФ та Республіки Білорусь за злочин агресії проти України є вимогою міжнародного права, запитом українського суспільства та підписантів цих принципів, а також вона повинна стати невідворотним наслідком будь-якого міжнародного злочину;

 – відповідальність за злочин агресії має бути вимогою міжнародного співтовариства в цілому задля запобігання повторенню вчинення актів агресії в майбутньому та відшкодування шкоди конкретним потерпілим від міжнародного злочину.

Та з іншими не менш важливими твердженнями. 

Автори документа вважають необхідним консолідувати зусилля для підтримки таких рішень:

  1. Механізм відповідальності за злочин агресії проти України, за відсутності існуючих уповноважених інституцій, повинен мати ad hoc статус та діяти від імені міжнародного співтовариства в цілому, тобто долати імунітети військово-політичного керівництва РФ та Республіки Білорусь відповідно до норм міжнародного права.
  2. Задля уникнення потреби у створенні нових подібних ad hoc механізмів в майбутньому, мають бути зняті обмеження Міжнародного кримінального суду переслідувати виконавців злочину агресії відповідно до Римського статуту, а також має бути здійснено реформування ООН задля уможливлення ефективного реагування на порушення міжнародного миру та безпеки.
  3. Міжнародні військові трибунали після Другої світової війни були першою спробою подолати безкарність за міжнародні злочини світового масштабу. Водночас, міжнародне співтовариство має враховувати поточний етап розвитку міжнародного права. Укладення міжнародного договору про створення механізму, який буде підтриманий міжнародним співтовариством в цілому, може бути сумісним з цими реаліями.
  4. Одним із способів досягнення підтримки міжнародного співтовариства в цілому, з урахуванням поточної відмови Ради Безпеки ООН належно відреагувати на порушення міжнародного миру та безпеки, може стати Генеральна Асамблея ООН  для формування міжнародної відповіді на злочин агресії військово-політичного керівництва РФ та Республіки Білорусь.
  5. Механізм відповідальності за злочин агресії проти України може набути підтримку міжнародного співтовариства в цілому шляхом голосування за резолюцію Генеральної Асамблеї ООН про уповноваження Генерального Секретаря ООН на підписання від імені ООН міжнародного договору із іншими державами про створення ad hoc механізму.

Та інші необхідні кроки задля встановлення справедливості.

Прочитати весь документ та підписати його можна за покликанням.

Назад
Попередня Наступна
buttons