12.10.2023

Центр громадянських свобод взяв участь у Варшавській конференції з людського виміру. Обговорили фільтрацію, примусове переселення, військовополонених і жорстоке поводження з ними

9 та 10 жовтня в межах Warsaw Human Dimension Conference представники Центру громадянських свобод взяли участь у двох панельних дискусіях на теми «Фільтрація та примусове переселення: вивчення порушень Росією міжнародного права» та «Тортури цивільних полонених і військовополонених після вторгнення Росії в Україну».

Від Центру громадянських свобод на події були присутні виконавча директорка організації Олександра Романцова як модераторка дискусій, координатор Святослав Рубан та координаторка національних проєктів Наталія Ящук як асистенти. 

В перший день події говорили про так звану «фільтрацію» українських цивільних, яка стала сферою все більшої уваги та занепокоєння. А також обговорювали новий звіт American Bar Association Center for Human Rights, Центру громадянських свобод та Free Russia Foundation — «Війна Росії в Україні: фільтрація та примусове переселення цивільних осіб є грубими порушеннями міжнародного права».

Цей звіт об’єднує свідчення тих, хто документує поводження з українськими цивільними особами та умови їхнього утримання, а також примусові переміщення та депортації, що відбуваються у зв’язку з процесом фільтрації. У звіті подали огляд та аналіз доказів, зібраних щодо практики фільтрації на основі польових досліджень, проведених як в Україні, так і за кордоном. Основна увага аналізу зосереджена на трьох категоріях порушень, пов’язаних з фільтрацією: свавільне затримання та позбавлення волі, нелюдське поводження та катування, а також примусове переміщення та депортація. Ці дії прямо порушують безліч міжнародних законів, які охоплюють три правові межі: міжнародне право прав людини, міжнародне кримінальне право та міжнародне гуманітарне право.

«Цей звіт, який ми презентували, ми зробили з Американською асоціацією юристів за права людини та Free Russia Foundation, яка була заснована ще до повномасштабного вторгнення задля звільнення Росії від режиму Путіна і з якою ми працюємо понад 4 роки щодо політичних ув’язнених. Процес фільтрації — не є сам по собі воєнним злочином. Проте саме через те, як це відбувається на кордонах між окупованою територією та РФ завдяки діям Росії, він стає одним величезним воєнним злочином. Там є і насилля, і неправомірні затримання. Один з учасників нашої панелі, колишній прокурор, розповів про ситуацію фільтрації, через яку він понад рік провів в різних місцях утримання — спочатку окупованих Донецької та Луганської областей, потім в Таганрозі. Він став свідком багатьох випадків порушення, зокрема побиття та насильницьких дій. І як прокурор бачив, наскільки це неправомірні та неоформлені процедури, які не мають під собою ніякого закону», — пояснює Олександра Романцова

Серед доповідачів цієї панелі були: президент фонду «Вільна Росія» Наталія Арно, директор Global Justice Advisors і співзасновник Global Rights Compliance Скотт Мартін, доцент кафедри клінічного права Юридичного коледжу Університету Цинциннаті Крісті Блуетт, віцепрезидент фонду «Вільна Росія» Грег Фролов, старший експерт Консультативної групи з питань жорстоких злочинів (ACA) в Україні Крістофер «Кіп» Гейл. Модераторкою стала виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

Другий день події був присвячений обговоренню військовополонених і жорстокого поводження з ними. Свобода від тортур чи іншого жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання є правом, яке не допускає відступів. Попри цю абсолютну заборону, під час нападу Росії на Україну російські військові продовжували систематично застосовуватися тортури та інші види жорстокого поводження. Сама РФ здебільшого відмовляється визнати, що утримує цивільних осіб, роблячи їх найбільш вразливою категорією полонених.

«Мета цієї панелі — показати, яким чином порушення Міжнародного гуманітарного права відбувають в процедурах фільтрації. Які застереження та реакції у вигляді, наприклад, санкцій тих, хто проводить фільтрації або ухвалює рішення, щодо них. Про зокрема відкриття кримінальної справи як на національному, так і міжнародному рівнях. Але якщо ми говоримо про країни-учасниці ОБСЄ, до яких ми зверталися за рекомендаціями, ідея була в тому, щоб реагувати на це не тільки юридичними, а й політичними заявами та рішеннями. Звертати увагу  на те, що це середовище фільтраційних процедур — місце, де з’являються нові незаконно утримувані цивільні, безвісти зниклі та жертви тортур і вбивств», — розповідає виконавча директорка Центру громадянських свобод.

Доповідачами цього дня були: юристка-правозахисниця Центру стратегічних судів Української Гельсінської спілки з прав людини Олена Куваєва, юрисконсульт Харківської правозахисної групи Владислав Должко, юристка «Правозахисної групи «Січ» Юлія Полєхіна, експертка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Вікторія Петрук, юристка зі стратегічних судових процесів Української Гельсінської спілки з прав людини Анна Козьменко, цивільна українка, яку незаконно утримувала під вартою РФ, Олена Ягупова. Модераторкою цієї панелі також стала виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

Назад
Попередня Наступна
buttons