Олександра Матвійчук
правозахисниця, голова Центру громадянських свобод
У 2007-му закінчила юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а 2010 року випустилась з аспірантури КНУ (кафедра теорії та історії держави і права).
Вона почала цікавитись правозахисною діяльністю ще в школі, після знайомства з дисидентом Євгеном Сверстюком — у ті часи Матвійчук ходила на зустрічі шістдесятників і слухала їхні розповіді. Під час навчання в університеті на останніх курсах вона вже проводила правозахисні тренінги від Фундації прав людини.
2007 року лідери правозахисних організацій з дев’яти пострадянських країн прийняли рішення про створення транскордонного ресурсного центру підтримки в Києві – Центру громадянських свобод (ЦГС), очолити який запросили Олександру Матвійчук, відзначивши її професіоналізм та активність.
Офіційна місія ЦГС — становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності. Правозахисна команда відстоює цінності незаангажованості, поваги до людської гідності, свободи та прав людини, демократії, верховенства права, недискримінації та солідарності.
Спочатку ЦГС виключно проводила тренінги та семінари з прав людини, але з приходом до влади Віктора Януковича команда Матвійчук почала відстежувати політичні переслідування в Україні та інших пострадянських країнах.
«Ми були єдиними міжнародними спостерігачами після розгону демонстрації в Білорусії, працюючи з колегами з інших країн у складі міжнародного правозахисного комітету, пройшли Болотну в Москві та моніторили після її завершення судові засідання над протестувальниками. Зрештою, нам цей досвід потім допоміг в Україні. Було чітке розуміння, які методи може використовувати авторитарна влада, щоб задушити протести», — розповідала правозахисниця.
30 листопада 2013 року, на наступний день після побиття студентів на Майдані силовиками режиму Януковича, Матвійчук та інші представники ЦГС створили ініціативу Євромайдан SOS, що пропонувала правову допомогу постраждалим. Невдовзі до руху приєдналися 2 тис. волонтерів, зокрема 400 адвокатів по всій Україні.
З початком збройної агресії РФ на сході України команда Центру громадських свобод почала брати участь в мобільних моніторингових групах в Криму і на Донбасі і передала в Міжнародний кримінальний суд подання зі свідоцтвами про злочини проти людяності, вчинені режимом Януковича під час Євромайдану 2013−2014.
У 2015 році, після того як російська влада почала масово затримувати громадян України на окупованих територіях, ЦГС запустив інформаційну кампанію Let My People Go, щоб привернути світову увагу до українських вʼязнів Кремля.
2018 року Матвійчук ініціювала кампанію #SaveOlegSentsov в підтримку режисера Олега Сенцова, якого влада РФ утримувала в колонії за сфабрикованим вироком.
Правозахисниця є членом Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини. У 2017−2018 роках була учасницею Програми українських нових лідерів Центру з питань демократії, розвитку та верховенства права (CDDRL) Стенфордського університету (США). Матвійчук є авторкою низки альтернативних звітів для різних органів ООН, Ради Європи, Європейського Союзу, ОБСЄ та Міжнародного кримінального суду.