20.01.2018

Звернення Центру громадянських свобод щодо акції вшанування пам’яті А. Бабурової та С. Маркелова 19 січня 2018 (Київ)

Звернення Центру громадянських свобод

19 січня 2018 року у місті Києві мала відбутися мирна акція для вшанування пам’яті журналістки Анастасії Бабурової та адвоката Станіслава Маркелова, які були вбиті в Москві у 2009 році за свою професійну діяльність російськими неонацистами.

Останньою, і вже посмертною, публікацією Анастасії стало інтерв’ю зі Станіславом Маркеловим про проблему безкарності у воєнних злочинах, вчинених російськими військовослужбовцями проти мирного населення під час Другої російсько-чеченської війни. Зокрема, Станіслав представляв інтереси родини 18-ти річної чеченської дівчини Ельзи Кунгаєвої, яка була викрадена, зґвалтована, та вбита у березні 2000-го року полковником російської армії Юрієм Будановим.

Про мету цього зібрання, свої мирні наміри та основні гасла акції організатори публічно заявили напередодні, а також надіслали відповідні повідомлення до Київської міської державної адміністрації та Головного управління Національної поліції України у місті Києві.

З огляду на постійний інтерес до цієї акції ультраправих організацій 18 січня 2018 року Уповноважена Верховної Ради України Валерія Лутковська публічно звернулася до голови Національної поліції України. Вона наголосила, що “саме на державі та, зокрема, її правоохоронних органах, лежить позитивне зобов’язання вжити належних заходів для забезпечення безпеки учасників мирного зібрання від фізичного насильства з боку опонентів, гарантування безперешкодного проведення зібрання тощо”. Також Секретаріат Уповноваженого звернув увагу поліції на “необхідність забезпечити безпеку до, під час та після проведення акції, забезпечити достатню кількість особового складу працівників поліції, необхідного для уникнення конфліктів, а також провести необхідну профілактичну роботу”.

Як було зафіксовано моніторами групи громадського спостереження “ОЗОН” працівники поліції, які були залучені до охорони громадського порядку, не здійснювали реальних заходів для забезпечення безпеки учасників акції. Замість цього, ще до початку акції вони вдалися до незаконних затримань без пояснення причин її учасників, які пізніше намагалися замаскувати під “запрошення”. Також працівники поліції продемонстрували неспроможність виконати елементарні поліцейські операції при вчиненні учасниками контр-зібрання хуліганських дій стосовно учасників акції, та відсутність будь-якої реакції на таку поведінку.

Зокрема, керівником відділу превентивної комунікації ГУНП у місті Києві було цілком проігноровано публічне прохання організаторів зібрання здійснити активні дії для розділення учасників зібрання та контр-зібрання з метою захисту останніх та для надання можливості реалізувати право на мирне зібрання обом групам у межах взаємної “видимості та чутності”[1], незважаючи на факт присутності на площі достатньої кількості поліцейських Полку поліції особливого призначення та військовослужбовців Національної гвардії України.

З огляду на вищезазначені обставини та через реальну загрозу застосування насилля акцію вшанування  пам’яті було припинено та більшості учасників довелося покинути місце зібрання.

На прохання моніторів групи громадського спостереження “ОЗОН” повідомити, скільки осіб було затримано та куди їх відвезли, представники поліції, груп превентивної комунікації, відповіли, що ця інформація їм невідома. Пізніше один із затриманих учасників акції написав, що коментарі працівників поліції Шевченківського районного відділку поліції свідчать про упереджене ставлення поліцейських до учасників зібрання через те, що вони раніше нібито брали участь у “проросійських акціях”.

Поведінка поліції під час проведення мирної акції вшанування пам’яті свідчить не тільки про низький професійний рівень залученого до охорони безпеки учасників мирного зібрання кадрового складу, але й про їхнє ймовірне упереджене ставлення до учасників акції вшанування пам’яті, яка з огляду на громадянство убитих правозахисників могла бути протрактована як “проросійська”.

Вибіркове ставлення поліції під час здійснення своїх професійних обов’язків до забезпечення безпеки учасників мирного зібрання та контр-зібрання є прямим проявом дискримінаційного підходу у роботі правоохоронних органів.

Невиконання поліцією свого позитивного обов’язку щодо сприяння та захисту мирного зібрання грубо порушує українське законодавство та міжнародні стандарти у сфері забезпечення свободи мирних зібрань.

Зважаючи на вищезазначене, просимо провести службове розслідування для з’ясування усіх обставин факту неналежного виконання своїх посадових обов’язків працівниками Національної поліції України, що були залучені до забезпечення охорони громадського порядку на час проведення акції вшанування пам’яті та контр-зібрання 19 січня 2018 року.

[1] – Розмову керівника відділу превентивної комунікації ГУНП у місті Києві  із організаторами акції можна переглянути із 5 хвилини: https://www.youtube.com/watch?v=EXra9V1Zrxs&feature=share.

Назад
Попередня Наступна
buttons