13.09.2021

Звернення щодо термінового підписання закону про воєнних злочинців 2689

Шановний пане Президенте України! 

Шановний пане Голово Верховної Ради України!

Із самого початку збройної агресії Російської Федерації проти України ми працюємо для допомоги жертвам воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які вчиняються на Донбасі та у Криму. За ці роки правозахисники зібрали тисячі історій людей, яких били, гвалтували, забивали в дерев’яні ящики, пропускали струм через статеві органи, відрізали кінцівки. Переважна більшість із цих людей були цивільними, які виявилися геть беззахисними перед людьми зі зброєю.

На жаль, ця страшна практика триває досі, однак наша держава не має можливості ефективно протидіяти їй, зокрема і через недосконалість кримінального законодавства щодо відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності. 

Надія змінити ситуацію на краще з’явилася 20 травня 2021, коли Верховна Рада України  прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (так званий Закон про воєнних злочинців). Проект цього Закону був розроблений народними депутатами у тісній співпраці з правозахисниками, українськими та іноземними експертами. Прийняття Закону вітали міжнародні організації та міжнародні місії, які працюють в країні. 

Закон покликаний дати надію на справедливість десяткам тисяч людей, які вже постраждали від воєнних злочинів та злочинів проти людяності внаслідок російської агресії, та запобігти вчиненню нових звірств щодо громадян України. Звертаємо увагу на те, що згідно зі статтею 6 Закону України “Про основи національної безпеки України” гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина названо першим з-поміж пріоритетів національних пріоритетів, а воєнні злочини та злочини проти людяності є нічим іншим як одними із найбільш серйозних порушень прав людини. Таким чином, прийняття Закону про воєнних злочинців повністю відповідає й інтересам національної безпеки України. 

На жаль, від моменту прийняття Закону минуло вже понад три місяці, однак він і досі не набув чинності через непередбачену Конституцією України “паузу” із його підписанням та оприлюдненням, яка триває понад 100 днів. 

Оскільки Президент України не скористався своїм правом ветувати Закон про воєнних злочинців у п’ятнадцятиденний термін, то згідно зі статтею 94 Конституції України цей Закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений. Проте досі  не сталося ані першого, ані другого.

Ця необґрунтована затримка із підписанням та оприлюдненням Закону завдає нового болю жертвам воєнних злочинів та їх близьким, оскільки змушує сумніватися у щирості намірів нашої держави боротися з воєнними злочинами та злочинами проти людяності.

Правозахисники та колишні полонені, які вижили у полоні та російських тюрмах, закликають Президента України та Голову Верховної Ради України невідкладно підписати та оприлюднити Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” та виконати тим самим вимоги статті 94 Конституції України.

З повагою,

Олександра Матвійчук

голова правління Центру громадянських свобод

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Освітній дім прав людини – Чернігів

Харківська правозахисна група

ГО “Гельсінська ініціатива-ХХІ” 

БО “Фонд милосердя та здоров’я” 

 ГО “Докудейз”

Центр політико-правових реформ

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ)

ГО Центр «Соціальна дія» 

ГО “Експертна група Сова”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика

Truth Hounds

ГО “Блакитний птах”

Ukrainian Legal Advisory Group

Луганський обласний правозахисний центр «Альтернатива»

ГО “Мистецтво про права” ХОФ Громадська Альтернатива Фундація Відкритий Діалог

Назад
Попередня Наступна
buttons