30.03.2022

Заява Євромайдан SOS щодо неприпустимості міжнародної “згоди” на примусову депортацію українців до Російської Федерації

Нещодавно Євромайдан SOS опублікував заяву, в якій рішуче засуджує примусову депортацію громадян України з Маріуполя, Херсону та інших тимчасово окупованих територій на територію Росії, грубо порушуючи міжнародне гуманітарне право. Зокрема, ми нагадуємо що депортація та примусове переміщення населення є воєнними злочинами та прямо заборонені восьмою статтею Римського статуту. Незважаючи на це, згідно онлайн звіту російського товариства червоного хреста (РТЧХ), який потім було видалено з їхнього сайту, РТЧХ допомагало примусовій депортації щонайменше 60000 українців до Російської Федерації. Це означає, що долучившись до цих незаконних дій, російське товариство червоного хреста діяло в порушення існуючих договорів та міжнародно-правових звичаїв.

21 березня 2022 року, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Москві, уклало договір про партнерство з Російським товариством червоного хреста (РТЧХ) для вирішення проблем переміщених осіб з різних регіонів України. В цій заяві УВКБ ООН високо оцінило зусилля РТЧХ з координації гуманітарної допомоги, створення центрів розміщення людей та надання допомоги переміщеним особам в Курську, Белгороді, Волгограді та Липецьку.

УВКБ ООН не звернуло уваги на жорстоку і насильницьку за своєю сутністю природу примусової депортації та факти знущань, погроз та жорстокого поводження, яким постійно піддаються українські громадяни депортовані до Російської Федерації. Гарним прикладом справжньої сутності цієї квазі-гуманітарної роботи РТЧХ є постійні протести українських громадян проти примусових переміщень, практики що нагадує рабство. Враховуючи кричущі воєнні злочини вчинені російськими військовими проти мирного населення та репресії проти цивільних осіб на тимчасово окупованих Росією територіях, зокрема насильницькі зникнення та тортури, є щонайменше наївним, вважати що територія Російської Федерації може слугувати “безпечною гаванню” для будь-яких українських громадян.

Ми рішуче засуджуємо  насильницьку депортацію українських громадян до Росії та/або територій які контролюються Росією, та класифікуємо їх як воєнні злочини вчинені російськими військовими за співучасті Товариства російського червоного хреста. Такі депортації можуть спричинити незворотні наслідки і мають бути негайно зупинені, а не підтримані міжнародними гуманітарними організаціями. Натомість, потрібно чинити міжнародний тиск на російську сторону для забезпечення гуманітарних коридорів для пересування українського цивільного населення до безпечних територій всередині України.

Євромайдан SOS закликає УВКБ ООН, МКЧХ та ОКГП ООН припинити легітимізацію незаконної примусової депортації українців до Російської Федерації через укладання будь-яких договорів про “партнерство” з країною-агресором та організаціями, які вона контролює. Міжнародні організації мають виконувати функцію захисників міжнародного права, а не допомагати його порушувати. 

Ми вимагаємо проведення незалежного і неупередженого міжнародного розслідування щодо випадків примусової депортації українців до РФ та закликаємо до активного залучення до цього міжнародних організацій.

Ми вимагаємо від РФ передати Україні списки усіх осіб, які були переміщені до РФ, а також надання їм можливості виїхати з місць тримання в напрямку безпечних нейтральних країн. Ми очікуємо, що міжнародні організації створять максимальні умови для сприяння поверненню українців до безпечних країн. 

Врешті-решт, ми вважаємо, що в разі відкриття офісу МКЧХ на території РФ, він має бути незалежним від місцевого РТЧХ і робота МКЧХ не має бути дискредитована будь-яким партнерством з РТЧХ. Ми переконані, що єдиною можливою метою відкриття такого офісу МКЧХ має бути захист незаконно депортованих українських мирних жителів, недопущення майбутніх переміщень українських цивільних осіб до віддалених регіонів РФ а також дієва допомога депортованим українцям із отримання їх українських документів та безпечному їх поверненню до України.

Назад
Попередня Наступна
buttons