24.10.2022

Заява Платформи “Громадянська солідарність” у зв’язку з присудженням Нобелівської премії миру 2022 року трьом членам Платформи

Учасники міжнародної Платформи “Громадянська солідарність” вітають присудження Нобелівської премії миру 2022 року трьом активним членам нашої коаліції – Центру громадянських свобод (Україна), “Меморіалу” (Росія) та Алесю Біляцькому, засновнику та голові Правозахисного центру “Весна”. Ми щиро вітаємо наших лауреатів із заслуженим визнанням їхніх заслуг.

Протягом багатьох років діяльність Центру громадянських свобод, Меморіалу та Алєся Бєляцького – разом із його колегами по правозахисному центру “Весна“,  спрямована на просування демократичних цінностей, утвердження справедливості та захист прав людини.

Мужність і відданість справі цьогорічних лауреатів, які продовжують свою багаторічну роботу в умовах жорстких репресій у Білорусі та Росії та агресивної війни проти України, що здійснюється режимом Путіна при співучасті режиму Лукашенка, продемонструвала готовність правозахисників всупереч усьому протистояти спробам незаконно обмежити діяльність громадянського суспільства.

Ця нагорода є визнанням багаторічної щоденної та самовідданої роботи лауреатів Нобелівської премії та їхнього служіння верховенству права та ідеалу свободи. Наші друзі та колеги – надихаючий приклад для нас та тисяч інших людей у всьому світі.

Ми бажаємо нашим дорогим партнерам нових досягнень у боротьбі за демократію, верховенство права та права людини та у нашій спільній роботі щодо притягнення до відповідальності всіх винних у порушеннях прав людини, злочині агресії, військових злочинах та злочинах проти людяності, що скоюються в Україні.

Міжнародна платформа “Громадянська солідарність” найрішучішим чином засуджує дії російської та білоруської влади щодо систематичного тиску на правозахисників, громадянських активістів та неурядові організації.

Авторитарні режими Путіна та Лукашенка використовують переслідування правозахисників та незаконне обмеження діяльності громадських організацій як один із ключових інструментів для знищення громадського контролю за діями влади та громадської підтримки людей, які постраждали від політичних репресій та масових порушень прав людини. Ці режими створили атмосферу страху та переслідують будь-кого, хто відстоює цінності прав людини та основоположних свобод. Ліквідація владою однієї з найстаріших правозахисних організацій у Росії, “Меморіалу”, а також сотень неурядових організацій у Білорусі, зокрема правозахисного центру “Весна”, свідчить про екзистенційну загрозу існуванню громадянського суспільства в обох країнах.

Після початку широкомасштабної військової агресії проти України у лютому цього року масштаб політичних репресій у Росії та Білорусі значно зріс. Число людей, затриманих за участь у мирних антивоєнних акціях або за те, що вони в інший спосіб виявили солідарність з Україною, вимірюється багатьма тисячами. Сотні людей зазнали адміністративного чи кримінального переслідування за вираження своєї антивоєнної позиції. За даними “Меморіалу“, у Росії сьогодні є не менше 500 політв’язнів. За даними білоруських правозахисних організацій, понад 1300 політичних ув’язнених перебувають у білоруських в’язницях. Заручниками Кремля є тисячі цивільних осіб, незаконно затриманих та вивезених до Росії з території України. Переважна більшість з них зазнають жорстокого та нелюдського поводження, побиття та тортур. Посилення політичних репресій у Росії та Білорусі під час злочинної військової агресії проти України ще більше підтверджує важливість роботи правозахисників та необхідність їх підтримки та захисту.

Правозахисники та неурядові організації в Україні стикаються з безпрецедентними викликами, які стали результатом злочинної військової агресії проти їхньої країни та масових військових злочинів у ході цієї агресії. На плечі українських правозахисників випало документування тисяч військових злочинів та злочинів проти людяності, допомогу мільйонам постраждалих, робота з інформування світової спільноти про те, що відбувається в Україні, та дії щодо забезпечення правосуддя та притягнення винних до відповідальності. Ця самовіддана робота потребує визнання та підтримки.
Ми закликаємо керівництво демократичних країн та міжнародних організацій:

  1. Вжити нових ефективних заходів впливу на режими в Росії та Білорусі за систематичне використання репресивних заходів щодо правозахисників, активістів громадянського суспільства, неурядових організацій, журналістів та за порушення прав людей, які мирно і законно виражають свою антивоєнну та правозахисну позицію, і вимагати від них негайного скасування незаконних рішень щодо ліквідації “Меморіалу”, “Весни” та інших неурядових організацій;
  2. Вимагати негайного звільнення з-під варти Алеся Біляцького та всіх російських та білоруських політв’язнів;
  3. Вимагати припинити практику переслідування та арештів правозахисників та цивільних активістів;
  4. Вимагати невідкладного доступу адвокатів та міжнародних гуманітарних організацій до незаконно затриманих громадянських осіб з України. Посилити тиск на російську владу з метою негайного та безумовного звільнення всіх незаконно утримуваних у Росії цивільних осіб з України та створення умов для їхнього якнайшвидшого безпечного повернення в Україну.

Список організацій, які підтримують заяву на сайті Платформи “Громадянська солідарність”.

Назад
Попередня Наступна
buttons