Відкритий лист до Президента України Володимира Зеленського
30 вересня 2021 року
Шановний пане Президенте,
Шановні депутати Верховної Ради України,
Міжнародні неурядові організації що підписалися нижче підтримують прийняття Парламентом 20 травня 2021 року Закону No 1164-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального права та гуманітарного права“.
Закон спрямований на гармонізацію Кримінального кодексу України з міжнародним кримінальним правом. Він створює правову базу для притягнення до відповідальності осіб, винних у тяжких міжнародних злочинах, у тому числі вчинених на Донбасі та в Криму. Цей Закон дає надію на справедливість тисячам жертв тяжких зловживань. [1]
Однак, Закон не підписаний Президентом України та не набув чинності. Наші організації глибоко стурбовані цією довгою затримкою, яка суперечить національному законодавству. [2]
Дійсно, згідно зі статтею 94 Конституції України, Президент повинен був підписати Закон протягом 15 днів з дня його прийняття або повернути його на новий розгляд до Верховної Ради. В іншому випадку Закон повинен вважатися затвердженим Президентом, бути підписаним та офіційно оприлюдненим.
Відповідно до вимог міжнародного права, держави несуть основну відповідальність за розслідування, притягнення до кримінальної відповідальності та покарання винних у міжнародних злочинах та у забезпеченні відшкодування жертвам. На сьогодні, за відсутності підпису Президента та відповідної правової бази для судового розслідування міжнародних злочинів, Україна не може належним чином виконати цей обов’язок.
Ми з повагою закликаємо Президента підписати та оприлюднити Закон для виконання міжнародних зобов’язань України, одночасно зміцнюючи систему правосуддя та поважаючи права людини та верховенство права. Підпис Президента покаже народу України та міжнародній спільноті, що ваша країна взяла на себе серйозне зобов’язання щодо ефективного розслідування та судового переслідування осіб, що вчинили міжнародні злочини, та забезпечення справедливості для жертв цих злочинів.
З повагою,
FIDH – Міжнародна федерація за прав людини
HRW – Нагляд за правами людини
IPHR – Міжнародне партнерство з прав людини
PGA – Парламентарі за глобальних дій
WIGJ – Жіночі ініціативи щодо ґендерного правосуддя
[1] – до прийняття, проект Закону України N 2689 “про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права”
[2] – Ці занепокоєння знайшли своє відображення в моніторинговій місії Управління Верховного комісара ООН з прав людини в Україні у своїй нещодавній доповіді. Звіт Верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію з правами людини в Україні, 1 лютого – 31 липня 2021 року, 23 вересня 2021 року, пункт 72, доступний за адресою https://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/32ndReportUkraine-en.pdf