Спільний лист українських ОГС до Каї Каллас: Захистіть МКС в умовах потенційних санкцій США
До Її Високоповажності Каї Каллас, Верховної представниці з закордонних справ і політики безпеки та Віцепрезидентки Європейської Комісії.
Ми – українські організації громадянського суспільства (ОГС), які працюють над питаннями правосуддя та відповідальності в контексті війни Росії проти України, представляють інтереси постраждалих від найтяжчих злочинів, документують порушення прав людини та підтримують зусилля, спрямовані на посилення міжнародного правосуддя в Україні та в усьому світі.
Щиро вітаємо відданість прагненню забезпечити правосуддя для постраждалих від війни, яку Росія веде проти України, що Ви та Європейський Союз демонструєте системно протягом тривалого часу.
У світлі загрози, що нависла над Міжнародним кримінальним судом (МКС) і, як наслідок, над міжнародним правосуддям для постраждалих від найтяжчих злочинів у всьому світі, ми закликаємо Вас рішуче виступити проти можливих санкцій і вжити заходів для захисту Суду та всіх сторін, що взаємодіють з ним.
МКС є легітимною незалежною судовою установою, уповноваженою розслідувати міжнародні злочини в усьому світі, і це зобов’язання покладено на неї 125 країнами, включно з усіма 27 членами ЄС. Запровадження санкцій (через Закон про протидію нелегітимному суд потенційний указ президента США або в будь-який інший спосіб) буде руйнівним і недопустимим актом політичної атаки на систему міжнародного правосуддя.
Таке рішення поставить під загрозу зусилля із захисту постраждалих у всьому світі, включно з Україною. Враховуючи санкційний потенціал Сполучених Штатів Америки (США), воно може паралізувати роботу МКС у всіх ситуаціях, зокрема в Україні. Суд не лише безпосередньо здійснює правосуддя, але й виступає важливим стейкхолдером у просуванні міжнародних стандартів правосуддя через взаємодію з державами за принципом комплементарності. Санкції проти суду та його посадових осіб можуть послабити співпрацю, підірвати зусилля з правосуддя на національному рівні, як в Україні, і послабити можливість ефективного виконання ордерів на арешт, зокрема виданих проти Володимира Путіна та інших російських посадовців.
Більшість українських громадських організацій, які займаються питаннями правосуддя та притягнення до відповідальності, взаємодіють із Судом тим чи іншим чином. Залежно від способу впровадження санкцій з боку США, це може поставити ОГС під загрозу не лише у контексті роботи, пов’язаної з МКС, але й створити ризик втрати фінансової підтримки та загальної операційної спроможності.
Все це підриває надію на належне правосуддя для постраждалих від злочинів, скоєних під час російсько-української війни. Потенційні мирні переговори вже викликають занепокоєння щодо можливих поступок у питаннях правосуддя. Послаблення МКС лише збільшує ймовірність такого сценарію.
У зв’язку з цим ми підтримуємо рекомендації, згадані в заяві Коаліції за МКС, і закликаємо держави-члени ЄС:
- Взаємодіяти з представниками США з метою зменшення ймовірності запровадження санкцій та/або їхнього обсягу;
- Вжити заходів, які забезпечать стабільне фінансування Суду та захист його операційної спроможності, таких як прийняття блокуючого законодавства, які збережуть можливість Суду продовжувати співпрацю з європейськими постачальниками послуг;
- Забезпечити беззаперечну підтримку та повну співпрацю з Судом; запобігати випадкам відмови від співпраці або будь-яким іншим діям, які підривають легітимність МКС з боку держав-членів ЄС, та відповідно реагувати на них.
- Передбачити заходи захисту для працівників Суду, громадських організацій, правозахисників та інших сторін, які взаємодіють із МКС, у контексті можливих вторинних санкцій або каральних заходів з боку США.
Ваша Високоповажносте, ЄС має бути серед найрішучіших захисників інтересів постраждалих від найтяжчих злочинів, а отже, і МКС, особливо в часи екзистенціальних загроз, з якими він стикається. Ми закликаємо Вас підтримати Суд і забезпечити, щоб ЄС діяв відповідно.
Організації-підписанти:
- ГО “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля”
- ГО “Блакитний Птах”
- Центр громадянських свобод
- Центр досліджень правоохоронної діяльності
- ГО “КримSOS”
- ГО “Кримський процес”
- Центр прав людини ZMINA
- ГО “Платформа прав людини”
- International Partnership for Human Rights
- ГО “Харківський антикорупційний центр”
- Харківська правозахисна група
- Медійна ініціатива за права людини
- The Reckoning Project
- Truth Hounds
- Ukrainian Legal Advisory Group