10.01.2025

Санкції США проти МКС ставлять під загрозу міжнародне правосуддя для всього світу, зокрема – України

Україна та інші країни-учасниці Римського статуту мають стати на захист єдиного в світі легітимного постійно діючого міжнародного трибуналу.

21 листопада 2024 року Палата досудового провадження І Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт Беньяміну Нетаньягу, Йоаву Ґаланту, а також Мохаммеду Дейфу

Перспектива цього рішення вже давно супроводжувалась заявами про ймовірне введення санкцій проти Суду з боку США. 9 грудня проєкт закону H.R.23 – Illegitimate Court Counteraction Act був прийнятий в Палаті представників США. Його розгляд в Сенаті очікується найближчими днями.

Ордери на арешт МКС – етап здійснення міжнародного правосуддя щодо найтяжчих міжнародних злочинів, щодо яких має відбутись всестороннє розслідування та розгляд. Вплив на ці процеси за допомоги політичних інструментів є недопустимим. 

Введення санкцій, паралельно з тривалими погрозами та регулярними атаками з боку різних акторів та держав, суттєво підірвуть роботу Суду, зокрема й по відношенню до розслідування щодо ситуації в Україні. Це також поставить під загрозу діяльність організацій, які підтримують постраждалих від найтяжчих злочинів в Україні та взаємодіють із МКС в тій чи іншій формі. У зв’язку з цим:

  1. Закликаємо Сенат США та адміністрацію обраного Президента Трампа не приймати Illegitimate Court Counteraction Act та не вводити санкції проти МКС. Ми повністю підтримуємо позицію, висловлену у відкритому листі Вашингтонської робочої групи по МКС, до якого доєднались 75+ організацій громадянського суспільства з усього світу.Окремо зауважимо, що введення санкцій знівелює досягнення, здобуті в рамках безпрецедентної співпраці США із Судом в рамках розслідування по Україні та ризикує позбавити постраждалих від міжнародних злочинів надії на ефективне правосуддя щодо найбільш серйозних порушників.
  2. Закликаємо Україну, як вже повноцінну учасницю Римського статуту, виступити з проактивною підтримкою та відповідними рішеннями сприяти посиленню МКС. Віримо, що навіть в умовах складного політичного контексту, представники уряду та парламенту мають різні інструменти та канали взаємодії з партнерами, що допоможуть попередити та знизити ризики, спрямовані проти Суду. Це не лише є обов’язком за Римським статутом, але й безумовно відповідає інтересам держави, суспільство (згідно з опитуваннями населення та діючих військових) і влада якої покладають значні надії на Суди як один з важливих механізмів із забезпечення правосуддя щодо найтяжчих міжнародних злочинів.
  • Закликаємо депутатів Верховної Ради України звернутись до новообраних представників Конгресу США, багато з яких послідовно підтримують Україну в боротьбі проти безкарності за найтяжчі злочини, вчинені в умовах збройної агресії РФ.
  • Як країна-учасниця Римського статуту, Україна також може активно долучитися до зусиль спрямованих на напрацювання політик та систем підтримки всередині системи МКС, разом із представниками Суду та іншими державами. Організації громадянського суспільства готові сприяти налагодженню такої взаємодії та напрацюванню відповідних рішень.
  • Закликаємо українську владу вести активну комунікацію із Судом, країнами-учасницями та іншими релевантними стейкхолдерами, щоб бути належно поінформованими про можливі наслідки введення санкцій як для МКС загалом, так і для його роботи по Україні зокрема.
  1. Закликаємо інші країни-учасниці Римського статуту висловити безумовну підтримку МКС, докласти зусиль задля недопущення введення санкцій, а також забезпечити стале фінансування та організаційну роботу Суду, щоб зменшити потенційні руйнівні наслідки від можливих санкцій. Саме стійкість функціонування та інституційна готовність до різного типу загроз є запорукою незалежної роботи МКС.

Організації-підписанти:

  • Ukrainian Legal Advisory Group
  • Центр громадянських свобод
Назад
Попередня Наступна
buttons