15.02.2019

Правозахисні та медійні організації закликають СБУ припинити практики непрозорого блокування інтернету

 

СБУ збирається заблокувати ще 100 сайтів через механізм накладання економічних санкцій. Коаліція «За вільний інтернет» спільно з правозахисними та медійними громадськими організаціями закликають відмовитись від неправомірних обмежень інтернету та використовувати законні і прозорі способи боротьби з російською пропагандою та кібератаками.

11 лютого 2019 р. начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олександр Климчук заявив, що найближчим часом указом Президента буде введено рішення РНБО про блокування ще 100 сайтів.

Восени 2018 р. представники Коаліції «За вільний інтернет» намагались з’ясувати, за якими критеріями складають списки сайтів/ресурсів, доступ до яких пропонується  заборонити. Проте і Рада національної безпеки і оборони, і Служба безпеки України відмовили в наданні такої інформації. В Окружному адміністративному суді міста Києва триває розгляд судової справи про порушення права на доступ до публічної інформації. Аргументів щодо відмови в наданні інформації РНБО та СБУ до суду також не надали.

Ефективність блокувань сайтів як способу протидії російській пропаганді дуже сумнівна, адже відвідуваність таких сайтів українцями для отримання інформації – мізерний. Наприклад, дослідження «Детектор медіа», яке проводилось до Указу Президента про блокування близько 200 сайтів, показало, що лише 0,5% людей використовують російські сайти і 0,1% сайти т.зв. ЛНР і ДНР для отримання інформації.

До захисту критичної інфраструктури від кібератак блокування сайтів взагалі не має ніякого стосунку, про що неодноразово заявляли експерти з кібербезпеки та професійні об’єднання.

Водночас наявність абсолютно непрозорого механізму обмеження інтернету – це порушення українських законів та міжнародних договорів.

Нагадаємо, Президентом було введено в дію два рішення РНБО про санкції (№133/2017 та №126/2018), які, зокрема, містили «заборону Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів». Процедура відбору сайтів до «санкційного списку» є абсолютно непрозорою.

Раніше Коаліція «За вільний інтернет» публікувала юридичний аналіз про економічні санкції в частині запровадження «заборони Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів/сервісів, в т.ч. субдоменів».

 

Під заявою підписались:

Учасники Коаліції «За вільний Інтернет»:

  • Платформа прав людини
  • Лабораторія цифрової безпеки
  • Центр інформації про права людини
  • Кримська правозахисна група
  • Представництво Freedom House в Україні
  • Микола Костинян

А також:

Катерина Сергацкова, медіа-проект Заборона

Центр громадянських свобод

Інститут масової інформації

Детектор медіа

Ресурсний центр ГУРТ

Донецький інститут інформації

Точка опори ЮА

Назад
Попередня Наступна
buttons