14.07.2025

Комісар Ради Європи з прав людини у своєму меморандумі використав Стратегію звільнення цивільних, розроблену Центром громадянських свобод

8 липня Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті опублікував спеціальний меморандум щодо елементів прав людини для миру в Україні. Меморандум спрямований на вирішення важливого завдання – інтегрувати права людини у мирні переговори. Стійкий мир неможливий без урахування прав людини. Це є головною ідеєю міжнародної кампанії People First!, яку у січні цього року ініціювали Центр громадянських свобод та «Меморіал». Кампанія розширює масштаб — нині у ній бере участь вже близько 60 організацій з усього світу. Ідеї нашої кампанії завойовують нових прихильників і відображаються в різних документах.

У меморандумі комісара Ради Європи з прав людини висвітлюються систематичні тортури українських військовополонених та цивільних осіб в Росії й на окупованих територіях, відмова у доступі міжнародним спостерігачам за дотриманням прав людини, незаконне утримання тисяч українських цивільних осіб та незаконне переміщення українських дітей до Росії, Білорусі або на тимчасово окуповані території України. Майкл О’Флаерті заявляє: «Будь-які мирні переговори повинні розв’язувати питання звільнення всіх військовополонених та всіх цивільних осіб, що утримуються під вартою, пошук зниклих безвісти осіб та безумовне повернення всіх незаконно переміщених українських дітей».

«Меморандум характеризує гарне знання проблеми. Це стало результатом поїздки європейського комісара з прав людини до України у березні цього року та зустрічі з українськими правозахисниками. Важливу роль у точній та глибокій характеристиці ситуації відіграли аналітичні матеріали українських правозахисних організацій. Представники Центру громадянських свобод під час зустрічі з європейським комісаром з прав людини передали йому низку документів, зокрема Стратегію звільнення цивільних. Майкл О’Флаерті використав цей стратегічний документ і згадав його у списку джерел свого Меморандуму. Така аналітика має особливу роль під час війни, оскільки російська агресія створила численні проблеми порушення прав людини. Європа не має досвіду реагування на проблеми такого масштабу та гостроти, і тому український правозахисний погляд на проблему є надзвичайно важливим», — каже Михайло Савва, член експертної ради Центру громадянських свобод.

Назад
Попередня
buttons