«Не може бути справжніх мирних переговорів, якщо люди не стоять на першому місці». Кампанію People First! презентували на заходах в Брюсселі

9 квітня стало Днем України в Європейському парламенті в Брюсселі, де провели низку форумів, конференцій і круглих столів про майбутнє України, до яких долучились депутати, експерти, чиновники, правозахисники, активісти й медіа. Однією з головних подій дня стала презентація міжнародної кампанії People First! («Перш за все — люди»), ініційованої Центром громадянських свобод та Меморіалом.
Мета кампанії — домогтися того, щоб першим питанням на майбутніх мирних переговорах стало звільнення тисяч українських цивільних осіб, які незаконно утримуються Росією, військовополонених, тисяч депортованих українських дітей, та сотень російських політв’язнів, позбавлених волі за протести проти війни.
Кампанію презентували спеціальна доповідачка в ООН з прав людини у РФ Мар’яна Кацарова, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, співголова Міжнародного правозахисного центру Меморіал Сергій Давідіс, юридичний директор Європейської мережі судового захисту прав ув’язнених Г’ю де Сюреман та старша менеджерка напрямку Подолання наслідків війни Центру громадянських свобод Наталія Ящук.
Правозахисниця говорила про насильницькі зникнення на окупованих територіях, закликаючи до розслідування воєнних злочинів та притягнення злочинців до відповідальності, створення спеціального трибуналу для Путіна, який враховуватиме й бачення громадянського суспільства щодо відновлення справедливості, та посилення санкцій та іншого міжнародного тиску на Росію.
«Злочини проти цивільного населення, які ми бачимо сьогодні, — це злочини проти людяності, і вони потребують нашої негайної реакції. Ми не можемо залишатися осторонь, поки тисячі українських цивільних і військовополонених зазнають тортур, незаконного ув’язнення та знущань. Як не може бути справжніх мирних переговорів, якщо люди не стоять на першому місці», — звернулась Наталія Ящук до парламентарів.
Також у межах програми в Брюсселі колеги з Центру громадянських свобод долучились до Міжнародного антивоєнного конгресу. Доктор політичних наук і експерт Михайло Савва звернувся до учасників конгресу під час панельної дискусії «Протидія безкарності: МКС, універсальна юрисдикція, санкції та інші механізми», присвяченій ефективним механізмам притягнення до відповідальності винних у міжнародних злочинах.
Правозахисник говорив про звільнення незаконно позбавлених волі українських некомбатантів, тобто цивільних осіб. Він наголосив на тому, що для покарання винних необхідно ухвалити спеціальний пакет санкцій щодо посадових осіб та організацій РФ, винних у незаконному позбавленні волі некомбатантів (Федеральна служба виконання покарань, Військова поліція Міністерства оборони, Федеральна служба безпеки) та закликав міжнародну спільноту до спільних дій.
«Щоб сприяти звільненню людей, нам необхідна допомога колег в інших країнах у пошуку країни-члена Конвенції проти катувань, яка буде готова подати позов проти РФ до Міжнародного суду ООН за порушення цієї Конвенції. Таке подання може бути спільним з правозахисними організаціями України та, можливо, з владою України», — запропонував Михайло Савва.
Також в панельній дискусії взяли участь голова Європейської мережі правозахисних організацій (FIDH) Ілля Нузов, голова Міжнародної асоціації російських адвокатів Каріна Москаленко, регіональний директор The Reckoning Project в Україні Максімас Мільта та незалежний експерт з міжнародного кримінального права Сергій Васильєв.
Окремо під час Конгресу презентували також і адвокаційну кампанію People First! («Перш за все — люди»). В презентації взяли участь директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, співголова Міжнародного правозахисного центру Меморіал Сергій Давідіс, юридичний директор Європейської мережі судового захисту прав ув’язнених Г’ю де Сюреман та координаторка адвокаційних кампаній Центру громадянських свобод Анастасія Головненко.
Правозахисниця наголосила на великому значенні кампанії в першу чергу через те, що людей, яких незаконно утримує Росія, не рахуючи депортованих дітей — понад 60 тисяч. Анастасія зачитала довгий список українських ГО, які вже долучились до кампанії, звертаючи увагу на те, що у цих ініціативах працюють або й взагалі заснували їх люди, які пережили російський полон або вимушені були змінити свої цивільні професії на правозахист, щоб захистити своїх рідних, яких досі утримує Росія.
«Ви бачите, цей список організацій дуже довгий, але ще довший список людей, яких ми всі разом повинні звільнити. Тому найперша річ, яка має асоціюватись у нас всіх з кампанією People First! — це величезна відповідальність за долі українців та українок на окупованих територіях, яких вже 11 років викрадає Росія», — наголосила Анастасія Головненко.
Детальнішу інформацію про адвокаційну кампанію можна отримати на сайті.