«Закликаю вас докласти всіх зусиль, щоб якнайшвидше звільнити українських військовополонених та незаконно затриманих цивільних». Максим Буткевич на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН
Український правозахисник, журналіст, колишній полонений і нині експерт Центру громадянських свобод Максим Буткевич 13 січня виступив на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН в Нью-Йорку на тему «Порушення міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених і затриманих цивільних осіб». Пан Максим висловився щодо ситуації із військовополоненими та цивільними, незаконно утримуваними внаслідок російської агресії.
Максим Буткевич, український правозахисник, журналіст (співзасновник ГО «Громадське радіо»), громадський активіст, експерт Центру громадянських свобод, військовослужбовець. Найбільше він відомий своєю діяльністю у сфері підтримки біженців і внутрішньо переміщених осіб та боротьби з дискримінацією. Понад два роки провів у російському полоні. У березні 2023 року його засудили до 13 років колонії суворого режиму за сфабрикованим звинуваченням у «жорстокому поводженні з мирним населенням та застосуванні заборонених методів у збройному конфлікті». У жовтні 2024 року Максим повернувся до України.
На спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН в Нью-Йорку разом з правозахисником виступили: кримськотатарський журналіст і активіст, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, який також кілька років пробув у російській неволі, Наріман Джелял; колишній військовополонений, старший сержант, інструктор (розвідник) 12-ї бригади спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України Валерій Горішній.
«У всіх одна й та сама історія. Російські сили, беручи в облогу місто чи населений пункт, здійснювали артобстріли, потім брали заручників. Захоплюючи місто, знаходили в ньому когось, на чию адресу висували звинувачення у воєнних злочинах. Я також зустрічався з військовополоненими, які перебували у неволі у сфабрикованих справах. Дехто звинувачувався у співпраці зі стороною України. Інші були затримані превентивно правоохоронними структурами за те, що вони служили в українській армії, працювали в держорганах чи держслужбах. Вони були зниклими безвісти, перебуваючи у в’язницях, ніхто не знав їхнього місцеперебування. Я говорю про тисячі людей, чия доля невідома.
Вони піддаються тортурам і жорстокому поводженню, що принижує людську гідність, примушуються до надмірних фізичних навантажень і ударів електрошоку, їм відмовляють у медичній допомозі, неналежному харчуванні тощо. З них вибивають свідчення, які записуються на відео. Про це розповідають незаконно затримані цивільні особи та військовополонені. Я сам на власні очі все це бачив. Це не якісь окремі випадки, йдеться про систему, в межах якої слідчі органи, наглядачі та колаборанти окупованих територій виконують відповідні вказівки згори.
Всі люди народжуються рівними в гідностях і правах, і повинні ставитись одне до одного в дусі братерства. Сьогодні у світі ця заява розглядається як милий ідеалістичний текст, але я вірю у ці слова всім серцем. І все, що робить РФ, йде всупереч цьому. Росія послідовно підриває ці принципи, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема Женевські конвенції, перетворюючи їх на жарт, використовуючи їх лише для винесення вироків для військовополонених у сфабрикованих справах.
Тому я закликаю вас докласти всіх можливих зусиль, щоб якнайшвидше звільнити українських військовополонених та незаконно затриманих цивільних осіб. Це потрібно зробити невідкладно. Тим часом варто створити належні міжнародні моніторингові механізми для контролю над тими місцями, де утримуються ці люди», — наголошував Максим Буткевич.
Повний запис засідання можна подивитися за покликанням.