Заява про неприпустимість призначення недоброчесних суддів, зокрема – Віктора Кицюка
Вищій раді правосуддя
Президенту України
Верховній раді України
Громадськість вимагає припинити злочинне призначення недоброчесних суддів
Стаття 127 Конституції передбачає, що на посаду судді призначаються лише компетентні та доброчесні громадяни. Задля встановлення відповідності цим критеріям запроваджена спеціальна процедура – кваліфікаційне оцінювання суддів за участі Громадської ради доброчесності (ГРД). Лише тих суддів, які пройшли кваліфікаційне оцінювання, можна призначати на посаду безстроково.
У громадськості є багато претензій до результатів такого оцінювання, але досі процедура принаймні формально дотримувалась.
Тепер же Вища рада правосуддя (ВРП) вирішила грубо порушити ці однозначні норми Конституції та призначити суддями осіб, які навіть не пройшли обов’язкову процедуру оцінювання. Це вже має ознаки злочину.
У листопаді та грудні ВРП внесла подання Президенту про призначення безстроково суддів, щодо яких ГРД ухвалила негативні висновки. Відповідно до ст. 88 Закону “Про судоустрій та статус суддів” за наявності негативного висновку ГРД члени ВККС обов’язково мають проголосувати щонайменше 11-ма голосами “за”, інакше суддя визнається таким, що не пройшов кваліфікаційне оцінювання. Однак щодо жодного із цих суддів ВККС голосувань не проводила.
Особливий цинізм у тому, що 3 грудня ВРП планує призначити безстроково суддею Печерського суду Віктора Кицюка, який у часи Революції Гідності на догоду владі свідомо засуджував невинних з метою залякування та придушення протестів. Він став символом керованого кривосуддя та свавілля. Його призначення стане свідченням не лише повного провалу реформи, а й повернення системи у 2013 рік. Окрім того, 26 червня 2018 році ВККС припинила оцінювання Кицюка, тобто він навіть не завершив тестування та не проходив співбесіди.
Ці дії ВРП виправдовує кадровим голодом у судовій системі. Однак він штучно створюється самою ВРП, яка досі не завершила розгляд належних рекомендацій ВККС про призначення нових суддів, які ВРП отримала ще влітку 2019 року.
З огляду на викладене ми вимагаємо від:
– Вищої ради правосуддя припинити грубо порушувати Конституцію, скасувати незаконні рішення та призначати лише тих суддів, які належно пройшли процедуру кваліфікаційного оцінювання;
– Президента залишити без розгляду подання Вищої ради правосуддя про призначення на посаду суддів, який не пройшли кваліфікаційного оцінювання;
– Президента та Верховної Ради України якомога швидше внести та ухвалити законопроєкти, які нарешті забезпечать перезавантаження Вищої ради правосуддя та запустять Вищу кваліфікаційну комісію відповідно до виборчих обіцянок та міжнародних зобов’язань України.
2 грудня 2020 року
Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”
Медійна ініціатива за права людини
Громадський люстраційний комітет
Харківський антикорупційний центр