15.02.2023

Вебінар: Європейський закон про штучний інтелект: регулювання використання ШІ в правоохоронних цілях

Центр Громадянських Свобод за підтримки Ініціативи з верховенства права Американської асоціації юристів (ABA ROLI) здійснює проект «Сприяння Інтернет свободі в Україні», спрямований на підтримку законів та політик, які сприяють Інтернет свободі та свободі вираження поглядів онлайн.

Опис: Поліція та правоохоронні органи використовують штучний інтелект (ШІ) у своїй повсякденній діяльності. Використання інструментів штучного інтелекту в контексті правоохоронної діяльності викликало велику критику, враховуючи можливі негативні наслідки для прав людини.

У квітні 2021 року Європейська комісія опублікувала проект регуляції, що містить правила щодо штучного інтелекту (Act AI). Після прийняття Акту про штучний інтелект обов’язкові зобов’язання будуть накладені на постачальників і користувачів систем штучного інтелекту з подвійною метою — забезпечення безпеки продуктів ШІ та посилення захисту основних прав людини. Регулювання суттєво вплине також на можливості поліції та правоохоронних органів.

Лекцію буде розділено на три частини. Спочатку буде надано короткий вступ щодо штучного інтелекту через призму права. Потім буде представлено огляд основних проблем з правами людини, які виникають у зв’язку з використанням штучного інтелекту. В кінці буде надана експертна думка щодо закону про штучний інтелект.

Нові правила передбачають критерії з оцінки ризиків використання технологій штучного інтелекту, та поділяють усі технології сфери на 3 групи:

  • Технології неприйнятного ризику – всі системи штучного інтелекту, які спричиняють загрозу для безпеки, способу життя або для прав людей, наприклад, системи або додатки, які дозволяють маніпулювати поведінкою людей, або технології, що дозволяють владі сегментацію суспільства за ознакою вироблених системами штучного інтелекту “соціальних рейтингів”.
  • Технології високого ризику – системи штучного інтелекту, які застосовуються, у сферах громадського транспорту та в інших об’єктах критичної інфраструктури, у сфері освіти та професійної підготовки, у сфері безпеки та працевлаштування, громадського порядку, міграції й притулку, правосуддя та інших, які прямо зачіпають безпеку особи або права людини, в тому числі на отримання адекватних соціальних послуг, якісної освіти або забезпечення права на гідну працю. Використовувати подібні системи штучного інтелекту можна буде тільки після ретельної перевірки регуляторними органами ЄС. Крім того, до “високого ризику” віднесені також технології розпізнавання обличчя, використання яких правоохоронними органами буде дозволене лише за судовим приписом.
  • Технології мінімального ризику– чат-боти, відеоігри, фільтри комп’ютерного спаму та інші, що не несуть загрози для безпеки або прав користувачів. Використання таких технологій не потребуватиме додаткового дозволу.

Законопроєкт Єврокомісії має бути розглянутий та ухвалений Європейським Парламентом та підтриманий на рівні країн-членів ЄС. Після такого ухвалення нововведення застосовуватимуться на всій території Європейського Союзу.

Спікерка: Донателла Касабуро

Донателла Касабуро є юридичним дослідником Центру ІТ та інтелектуальної власності KU Leuven (CiTiP). Вона працювала над кількома європейськими дослідницькими проектами, присвяченими штучному інтелекту, (кібер)безпеці та фундаментальним правам. До того, як приєднатися до CiTiP, Донателла працювала юристом у Брюсселі в юридичній фірмі. Вона має диплом магістра права Advanced LL.M. в галузі права інтелектуальної власності та ІКТ в KU Leuven і диплом магістра з права в Університеті Трієста.

В даний час вона працює дослідником у Центрі права інформаційних технологій та інтелектуальної власності (CiTiP) Льовенського Університету, Бельгія.

У рамках спільного проекту Центру громадянських свобод та ABA ROLI “Сприяння свободі Інтернету в Україні” Київська школа прав людини та демократії програму “Клуб свободи Інтернету”.

Це серія веб-семінарів на теми свободи інтернету, свобода слова в Інтернеті, медіаграмотності, розвитку критичного мислення, законодавства про ЗМІ та права інтелектуальної власності, що проводяться через Інтернет-платформу, спеціально розроблену для вивчення свободи Інтернету та участі в громадських кампаніях на її підтримку.

Запис вебінару англійською мовою.

✅Реєстрація на майбутні події: https://forms.gle/7Xa4D7C5QpQdbbfJA

Подія відбулася у рамках спільного проекту Центру громадянських свобод та ABA ROLI “Сприяння свободі Інтернету в Україні”.

Ініціатива з верховенства права Американської асоціації юристів (ABA ROLI) працює в різних країнах світу над питаннями сприяння справедливості, верховенству закону та вільного доступу до правосуддя, розширенню економічних можливостей громадян та людській гідності через верховенство права. Це міжнародна некомерційна правозахисна організація яка активна в Україні з 1996 року.

Довідкова інформація:

Дізнайтеся більше про роботу ABA ROLI в Україні на веб-сайті Програми свободи Інтернету та на сторінці Facebook.

Назад
Попередня Наступна
buttons