26.07.2022

Правозахисники розробили інструкцію для рідних цивільних заручників

Якщо ваш рідний рідна є цивільним заручником та не виходять на звʼязок довгий час, слідуйте порадам цієї інструкції. Ми описали покроково, що робити та до кого звертатися.

1. Фіксація випадку полону зникнення. Відбувається через гарячі лінії:

  • Гаряча лінія нацполіції з пошуку зниклих чи загиблих 0 800 21 21 51 та 089 420 1867
  • Національне інформбюро при Мінреінтеграції 1648 та 0442878165
  • Уповноважений з прав людини: 0800501720
  • Обʼєднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ: 0676508332  та 0980873601
  • Моніторингова місія ООН з прав людини ohchr-hrmmu@un.org Telegram: ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +380503746708 (лише повідомлення)
  • ●      Міжнародний Комітет Червоного Хреста: Гаряча лінія: 0800300155 Служба розшуку: 0963044375, 0662509957

Важливо: дзвінок на гарячу лінію поліції – це НЕ відкриття кримінального провадження, це лише повідомлення, і, скоріш за все воно буде зареєстровано у відповідності з ЗУ «Про звернення громадян», тому ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно написати саме заяву про відкриття кримінального провадження і направити її до поліції чи одразу до СБУ.

Також, Важливо: потрібно написати в Заяві про злочин вимогу визнання вас потерпілою особою, тому що у потерпілої особи більше процесуальних прав. Поки ви не визнані потерпілою особою і вам не вручена пам’ятка про ваші процесуальні права та обов’язки, ви знаходитися в статусі заявника чи свідка.

2.Фізично зверніться до найближчого відділку поліції: Надайте усю інформацію про те хто, скільки людей, за яких обставин і коли стали цивільними заручниками. Після подачі свідчень ви отримаєте номер відкритого кримінального провадження.

Після подачі свідчень до поліції, до вас мають приїхати представники СБУ для уточнення питань по справі, оскільки розслідуванням злочину займається саме СБУ.

Але ми рекомендуємо самостійно звернутися до них.

Щодо кваліфікації злочину. Якщо є впевненні докази про захоплення людини представниками окупантів, то цей злочин кваліфікується за ст. 438 КК України. Якщо зв’язку з особою, яка знаходиться на непідконтрольних українській владі територіях, немає, то це також ст. 438 КК України. Якщо відкривають провадження з іншою кваліфікацією, її надалі можна змінити, але це займе певний час.

3.Фізично зверніться до СБУ із документом, що посвідчує вашу особу та документом, що підтверджує рідство зі зниклою особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо). Звернутися можна до обласного відділення, найкраще – до головного віддділення СБУ у Києві (вул. Володимирська, 33).

На КПП вам покличуть чергового слідчого і він прийме заяву у громадській приймальні. Або випишуть перепустку та супроводять до кабінету слідчого.

Слідчому необхідно повідомити усю наявну інформацію та свідчення про те, що рідний став цивільним заручником. Також потрібно надавати такі речі, якщо є: номер телефону, з якого телефонував рідний, покадрову розкадровку відео, на якому був помічений, фото, скріни постів з телеграм чатів тощо.

Після цього між вами (заявником) та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування.

Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який її буде вести.

У випадку, якщо немає документів про підтвердження рідства, потрібно звернутися до суду з заявою про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника та з заявою про встановлення юридичного факту проживання однією родиною.

Інформація про встановлення факту проживання однією сімʼєю без шлюбу – https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Встановлення_факту_проживання_однією_сім’єю_чоловіка_та_жінки_без_шлюбу?

2. Після написання заяви та відкриття справи ви отримує номер кримінального провадження та знайомитеся зі слідчим, який вестиме справу. Ви маєте отримати контакти слідчого, аби у разі появи нової інформації одразу повідомляти її слідчому та стежити за розглядом справи.

3. З допомогою юриста зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКХЧ) з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок з полоненим рідним.

Сайт МКХЧ українською з контактами в Україні – https://blogs.icrc.org/ua/contacts/

Сайт МКХЧ англійською з адресою та контактами головного офісу у Женеві – https://www.icrc.org/en/contact

Рекомендуємо писати звернення на папері та відпраляти з території Європи на головний офіс у Женеві.

Якщо статус та місце перебування вашого рідного невідомо:

1. Прийдіть до найближчого відділку поліції та напишіть заяву про те, що звʼязок з рідним втрачено.

Після написання заяви ви отримаєте документ – номер кримінального провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.

2. Якщо ви член родини (тато, мама, діти), здайте ДНК для проведення ДНК тесту (в поліції нададуть про це усю інформацію).

Якщо немає де взяти ДНК, тоді подається клопотання до суду з проханням провести ексгумацію батьків або дитини на вилучення геному померлого для ДНК-тесту.

Далі треба буде чекати чи виявиться/не виявиться збіг. Частковий збіг не вважається підтвердженням.

Також для проведення тесту може бути застосоване вилучення речей зниклого для вилучення слідів ДНК.

Після реалізації всіх попередніх кроків необхідно звернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Контакти: 0800339247 та 0958960421

ВАЖЛИВО: на жодному з цих кроків не потрібно сплачувати за будь-які послуги. Якщо вам пропонують послугу за гроші – це переважно аферисти.

Також фіксуйте усі згадки про вашого рідного: якщо ви побачили його/її фото чи відео в телеграм каналах – завантажуйте це собі, робіть скріншоти та передавайте слідчому. Це може допомогти встановити місце перебування.

Важливо розуміти, що з огляду на війну в державі, розслідування злочинів фактично не може бути повністю ефективним, тому варто йому сприяти, самостійно шукаючи докази, підтвердження (відео, фото ітд) та передаючи їх слідчому.

Щодо заяв до міжнародних інституцій:

Разом з юристом складіть звернення до Комітету з прав людини ООН. Якщо ви не маєте контактів юристів і потребуєте з цим допомоги, зверніться до нас – evromaidansos@gmail.com.

Назад
Попередня Наступна
buttons