«Деякі з цих людей можуть не дожити до завершення перемовин». Як пройшов брифінг кампанії People First!

20 травня в Києві відбувся брифінг та публічна дискусія довкола міжнародної адвокаційної кампанії People First! за звільнення всіх незаконно ув’язнених цивільних, військовополонених, депортованих дітей та політичних в’язнів, що утримуються у РФ та на тимчасово окупованих територіях.
People First! — це ініціатива, яка вимагає зробити звільнення людей пріоритетом №1 для будь-яких перемовин щодо миру між Росією та Україною. Кампанію вже підтримали й реалізують в різних країнах світу понад 60 інституцій, правозахисних організацій та мереж. Для того, щоб привернути увагу міжнародної спільноти, в центрі Києва на відверту розмову й спільний брейн-шторм зібралися провідні правозахисні організації, які захищають права людей в неволі, та представники і представниці міжнародних місій, дипломатичних установ та глобальних медіа в Україні.
У дискусії «People are not negotiable — put them first!» взяли участь голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, співзасновниця та голова правління благодійного фонду «Голоси дітей» Олена Розвадовська та співвиконавчий директор Truth Hounds Дмитро Коваль. Модерувала захід виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.
Дмитро Коваль наголосив, що окупація це значно менше про території, і значно більше — про права людини. Юрист пояснив ситуацію на окупованих територіях на прикладі громади Енергодару, де Truth Hounds встановили, що тортури та інші форми нелюдського поводження є широко розповсюдженими — як серед працівників атомної електростанції, так і серед інших мешканців міста.
«Енергодар — важливий приклад, адже він часто згадується під час обговорень припинення вогню або мирної угоди. Сторони називають його одним з ключових елементів потенційної домовленості. Ми наголошуємо: важливо говорити не лише про території, а й про людей, які там живуть. Й саме тому нам потрібно повернути контроль над кордоном — заради сотень мешканців міста, які й досі у різний спосіб страждають від окупації», — сказав Дмитро Коваль.
Щоб показати, що на окупованих територіях страждають не лише дорослі, Олена Розвадовська, яка часто працює поблизу фронту, наголосила: за час російської агресії проти України, яка триває вже понад 11 років, деякі діти подорослішали в умовах війни та окупації. Серед багатьох історій дітей, частину з яких викрали, депортували, примусово перемістили або перевели. Олена обрала одну, щоб підкреслити подібний досвід.
Спікерка розповіла історію підлітки, чиї батьки раптово почали підтримувати Росію після початку війни, хоча раніше цього не робили. Вона ж залишалася переконаною прихильницею України. Її вивезли до Росії, обіцяючи їй «світле майбутнє» — школу, університет у Москві чи Санкт-Петербурзі — але вона відмовилася приймати це і наполегливо шукала шляхи повернення до України. Дівчина відмовилася від російського паспорта, що спричинило серйозний конфлікт у родині. Зрештою, їй вдалося втекти з Росії самостійно, за підтримки друзів і вчительки. Найстрашнішою частиною подорожі вона назвала допит співробітниками ФСБ на кордоні.
«Більшість дітей розповідають про маніпуляції, які вони пережили — їм говорили, що в Україні їх не чекає нічого доброго. У результаті багато хто повертається у вкрай важкому психологічному стані: з відчуттям фрустрації, постійної напруги, з труднощами в комунікації та проблемами з довірою. Тому коли ми святкуємо повернення однієї дитини чи десятьох дітей в Україну — для самих дітей це лише початок зовсім нової історії», — розповіла Олена Розвадовська.
Олександра Матвійчук наголосила, що останнім часом багато говорять про природні ресурси та навіть про костюм Президента Зеленського — але нічого не чути про людей у політичному процесі, ініційованому адміністрацією США для припинення війни агресії Росії проти України.
«Нам потрібні складні відповіді на складні запитання. Що буде з понад 19 000 українських дітей, яких незаконно депортували до Росії? Що буде з десятками тисяч цивільних, які незаконно утримуються? Я особисто опитала сотні таких людей. Вони розповіли, що їх били, ґвалтували й замикали в дерев’яних ящиках. Їм відрубували пальці, виривали або свердлили нігті, пропускали електрострум через геніталії.
Знаючи ці деталі, ми чітко розуміємо, що дехто з них може не дожити до кінця цього політичного процесу через катування та нелюдське поводження. Що буде з мільйонами людей в окупації? Вони живуть у “сірій зоні” — позбавлені можливостей захищати свої права, свободу, майно, життя, дітей і близьких», — наголосила Олександра.
Саме тому мета кампанії People First! — повернути людський вимір у міжнародні політичні дискусії — і їй потрібна ваша допомога. Під час обговорення з міжнародною спільнотою найчастіше звучала теза про необхідність об’єднати зусилля й робити все можливе, щоб звільнити людей, поки не пізно.
Запрошуємо вас долучитися:
- пояснювати мету та вимоги кампанії вашою мовою уряду та громадянам;
- приєднуватися до колективних адвокаційних ініціатив у вашій країні;
- брати участь в офлайн-заходах і акціях, щоб зробити ці вимоги помітними.