02.07.2025

14-18 липня — Український тиждень міжнародного кримінального правосуддя. КАЛЕНДАР ПОДІЙ

Центр громадянських свобод запрошує юристів, міжнародників, представників організацій громадянського суспільства та державних інституцій на цикл подій, які відбудуться у межах Українського тижня міжнародного кримінального правосуддя.

Щороку у світі 17 липня відзначають День міжнародного кримінального правосуддя. Ця дата встановлена на честь ухвалення у 1998 році Римського статуту Міжнародного кримінального суду — першого в історії постійного органу міжнародного правосуддя, що має юрисдикцію безпосередньо на підставі міжнародного права притягати до кримінальної відповідальності за найтяжчі злочини. Шостий рік поспіль довкола цієї дати Центр громадянських свобод організовує Український тиждень міжнародного кримінального правосуддя. І цьогоріч фокусна тема тижня«Правосуддя завтра. Дії сьогодні». Акредитація медіа на всі події тижня за покликанням.


Вебінар «Екологічні злочини за міжнародним та українським законодавством»

  • Дата: понеділок, 14 липня
  • Час: 17:00-18:00 (за київським часом)
  • Формат: онлайн
  • Мова: англійська

Вебінар зосередиться на екологічних злочинах у міжнародному та українському праві. Лектор пояснить, як кваліфікувати такі злочини під час війни, зокрема в Україні: підрив Каховської ГЕС, окупацію Запорізької АЕС, знищення природного середовища та біорізноманіття. Учасники дізнаються про прогалини Римського статуту Міжнародного кримінального суду щодо екоциду та воєнних злочинів проти довкілля й обговорять шляхи внесення екоциду до переліку міжнародних злочинів. Майкл Келлі — професор права Крейтонського університету (США), керівник Кайманського центру міжнародного кримінального правосуддя. Він входить до ради директорів Міжнародної асоціації кримінального права та консультативної ради Програми ООН з попередження злочинності й активно підтримує Україну у сфері міжнародного кримінального правосуддя. Реєстрація за покликанням.


Вебінар «МКС: злочин агресії та огляд Кампальських поправок»

  • Дата: вівторок, 15 липня
  • Час: 17:00-18:00 (за київським часом)
  • Формат: онлайн
  • Мова: англійська

Вебінар зосередиться на одному з найскладніших питань міжнародного кримінального права — злочині агресії. Лектор пояснить історію кодифікації цього злочину у Римському статуті завдяки Кампальським поправкам 2010 року, розкаже про механізм подвійної активації юрисдикції та про виклики практичної реалізації цих положень. Учасники дізнаються, як юрисдикційні обмеження та політична чутливість впливають на можливість переслідування за злочин агресії, а також яку роль відіграють ці норми у глобальних дискусіях про незаконне застосування сили. Стівен Дж. Рапп — колишній Посол з особливих доручень з глобального кримінального правосуддя США. Він очолював історичне переслідування колишнього президента Ліберії Чарльза Тейлора у Спеціальному суді для Сьєрра-Леоне й керував обвинуваченням у знаковій «Справі про медіа» в Міжнародному кримінальному трибуналі щодо Руанди. Реєстрація за покликанням.


Як Польща сприяє розслідуванню міжнародних злочинів, скоєних Росією в Україні? — Q&A

  • Дата: середа, 16 липня
  • Час: 17:00-18:00 (за київським часом)
  • Формат: офлайн у Києві (локацію надішлемо зареєстрованим учасникам/цям)
  • Мова: англійська

Як Польща ініціює розслідування воєнних злочинів на основі принципу універсальної юрисдикції? Чи можуть польські суди притягати винних до відповідальності за воєнні злочини? Які можливості існують для притягнення винних на міжнародному рівні? Які зусилля докладає Польща для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії? Відповіді на ці питання даватимуть:

  • Ханна Кучинська, професорка Інституту правових досліджень Польської академії наук у Варшаві, президентка польської групи Міжнародної асоціації кримінального права
  • Агнешка Беньчик-Міссала, професорка політичних наук, дослідниця та викладачка факультету політичних наук і міжнародних студій Варшавського університету

Реєстрація за покликанням.


Правосуддя 2030: сценарії для України — конференція

  • Дата: 17-18 липня
  • Формат: офлайн у Києві (локацію надішлемо зареєстрованим учасникам/цям)
  • Мова: українська та англійська (забезпечуємо синхронний переклад)

Міжнародне кримінальне правосуддя — це не лише судовий процес і вирок. Це ціла система зусиль різних акторів, яка починається задовго до того як обвинувачений потрапляє до судової зали. Попри багато зробленого, попереду в України та українського громадянського суспільства ще чимало роботи.

  •  Як побудувати в Україні правову систему, здатну витримати виклики післявоєнного правосуддя?
  •  Як підготувати слідчих, суддів і прокурорів до роботи зі справами про міжнародні злочини?
  •  Яким має бути національне законодавство для ефективного переслідування винних? Як забезпечити ефективність Спеціального трибуналу щодо злочину агресії?
  •  Як притягнути до відповідальності найвищих посадовців Росії — від президента до генералів? І головне — як об’єднати державу, громадянське суспільство та міжнародну спільноту у цій боротьбі за справедливість?

Відповіді на ці питання шукатимемо на конференції, у якій візьмуть участь провідні українська та світові юристи та правозахисники. Передбачений формат участі виключно офлайн у Києві. Трансляцію не передбачено. Увага: організатори не забезпечують компенсацію проїзду та проживання учасникам! Реєстрація за покликанням.

Назад
Попередня Наступна
buttons