09.08.2024

Заклик до звільнення ув’язнених у Білорусі правозахисників і журналістів

9 серпня 2020 року у Республіці Білорусь відбулося голосування на чергових президентських виборах. Україна та багато демократичних країн не визнали ці вибори вільними та демократичними. З цього дня в країні почалися масові політичні репресії десятків тисяч громадян, котрі тривають по сьогодні. 

Центр громадянських свобод звертається до країн демократичного світу з проханням зробити всі можливі реальні кроки для звільнення з ув’язнення Нобелівського лауреата та Голову Правозахисного центру «Вясна» Алеся Бяляцького, а також інших правозахисників і журналістів, що перебувають за ґратами виключно через виконання своєї роботи. Далі — повний текст звернення.


До країн демократичного світу

Звернення

Центр громадянських свобод, лавреат Нобелівської премії миру 2022 року, звертається до вас з проханням зробити всі можливі реальні кроки для звільнення Нобелівського лавреата премії миру й Голови Правозахисного Центру «Вясна» Алєся Бяляцького, а також всіх правозахисників та журналістів, що перебувають за ґратами в Білорусі.

9 серпня 2020 року у Республіці Білорусь відбулося голосування на чергових президентських виборах. Україна та багато демократичних країн не визнали ці вибори вільними та демократичними. З цього дня в країні почалися масові політичні репресії десятків тисяч громадян, котрі тривають по сьогодні. 

З 2020 року були затримані тисячі людей в Білорусі, багато з них отримали абсолютно необґрунтовані кримінальні покарання за вираження власної позиції або здійснення своєї роботи. За даними Правозахисного центру «Вясна» в Білорусі на сьогодні є щонайменше 1394 політичних в’язнів. Хоча відомо про велику кількість таємних судових процесів, доля засуджених яких залишається невідомою.

Голова Правозахисного центру «Вясна» Алєсь Бяляцький відбуває вже своє друге кримінальне покарання за свою правозахисну діяльність. Він став лавреатом Нобелівської премії миру 2022 року за свою багаторічну правозахисну діяльність. Він був затриманий у липні 2021 року і засуджений до 10 років. Процес над ним відбувався з абсолютним нехтування міжнародних стандартів прав людини, а обвинувачення включає здійснення правозахисної діяльності для захисту прав інших. 

Також за ґратами перебувають ще 5 білоруських правозахисників: четверо членів Правозахисного центру «Вясна» (Валянцін Стефанович, Уладзімір Лабкович, Марфа Рабкова та Андрєй Чапюк), а також відома правозахисниця Наста Лойка.

Крім правозахисників, за свою професійну діяльність також перебувають за ґратами 37 журналістів. Це журналісти як відомих світових медіа «Радіо Свобода», «Белсат», «Німецька Хвиля», так і журналісти національних та місцевих білоруських вільних медіа. Їхня вина лише в тому, що вони намагалися чесно висвітлювати події президентських виборів у 2020 році. 

Усі ці люди не вчиняли дій, котрі вважаються злочинами в демократичних країнах. Вони здійснювали свою роботу заради захисту прав людей та цінностей демократії. 

Демократичний світ не може просто спостерігати, як ці люди віддають своє життя за цінності демократії. Ми закликаємо вчинити реальні кроки для звільнення людей, що вирішили відстоювати важливі ідеї й не побоялися це робити в умовах прямої загрози авторитарного режиму. 

Демократія існує завдяки людям, що здатні за неї боротися та захищати її цінності. Тому важливо захистити таких людей.

Назад
Попередня
buttons