28.08.2024

Україна ратифікувала Римський статут і готова стати 125-ю державою-членом Міжнародного кримінального суду

  • Міжнародна федерація за права людини (FIDH) разом зі своїми українськими членськими організаціями — Центром громадянських свобод та Харківською правозахисною групою — вітають рішення України про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
  • Тепер організації закликають Україну забезпечити повну відповідність національного законодавства Римському статуту. Зокрема, вони рішуче виступають проти включення заяви за статтею 124, яка обмежить юрисдикцію МКС щодо ймовірних воєнних злочинів, скоєних громадянами України.

Париж, Київ, 28 серпня 2024 року. У День Незалежності України, 24 серпня, Президент України Володимир Зеленський підписав “Проєкт Закону про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та внесення змін до нього” після його ухвалення Верховною Радою України 21 серпня. Цей важливий крок відкриває шлях до офіційного приєднання України до Міжнародного кримінального суду (МКС) як 125-ї держави-члена. У час, коли міжнародна система правосуддя стикається зі значними викликами, цей закон є потужним підкріпленням глобальної системи відповідальності за міжнародні злочини.

Намір України ратифікувати цей закон є кульмінацією більш ніж десятирічної адвокаційної діяльності правозахисних організацій, включаючи FIDH та її членів. У вересні Верховна Рада України розгляне питання про імплементацію законодавства, що передбачає включення злочинів, передбачених Римським статутом, у національне законодавство.

Олександра Матвійчук, віцепрезидентка FIDH та керівниця Центру громадянських свобод, прокоментувала: “Рух до ратифікації Римського статуту підтверджує відданість України боротьбі з безкарністю та відкриває нові шляхи для жертв міжнародних злочинів, що очікують та шукають справедливості. Тепер ми закликаємо українських законодавців забезпечити, щоб усі злочини, які підпадають під юрисдикцію МКС, могли переслідуватися на національному рівні”.

Попри досягнутий прогрес, новий закон містить заяву про застосування “Перехідного положення” відповідно до статті 124 Римського статуту. Це положення дозволяє Україні обмежити юрисдикцію Суду щодо воєнних злочинів, скоєних її громадянами або на її території, на період у сім років. Посилаючись на обмеження за ознакою громадянства, Україна фактично захищає своїх громадян від переслідування за такі злочини.

“Ми щиро вітаємо ратифікацію Україною Римського статуту, який зміцнює верховенство права в усьому світі, — заявила Даня Чайкель, представниця FIDH в МКС в Гаазі. “Однак ми дуже стурбовані тим, що запланована декларація відкриє двері для вибіркового правосуддя і перешкоджатиме здатності Суду повністю розслідувати всі злочини й підозрюваних, що потенційно обмежить доступ певних жертв до правосуддя. Ми закликаємо українську владу забезпечити притягнення до відповідальності за всі злочини та винних у їх скоєнні без винятків”.

Україна підписала Римський статут у 2000 році і подала дві декларації у 2014 та 2015 роках, визнавши юрисдикцію МКС щодо міжнародних злочинів, скоєних на її території з листопада 2013 року. Україна стане повноправною державою-учасницею МКС через 60 днів після того, як вона передасть Генеральному секретарю ООН свою ратифікаційну грамоту про приєднання до Римського статуту. Цей історичний крок посилить співпрацю України з Судом та дозволить їй брати повноцінну участь у процесах прийняття рішень, у тому числі в Асамблеї держав-учасниць Римського статуту. Ми закликаємо Україну інкорпорувати всі положення Римського статуту в національне законодавство, що посилить здатність України переслідувати міжнародні злочини, такі як злочини проти людяності, які раніше виходили за межі її національної юрисдикції.

Підписанти:

  •  Міжнародна федерація за права людини (FIDH)
  •  Центр громадянських свобод 
  •  Харківська правозахисна група (ХПГ)
Назад
Попередня Наступна
buttons