#ПравозахиснаПозиція щодо ініціативи заборонити Марш Харків Прайд 2019

Міський голова  Харкова Геннадій Кернес повідомив на своїй сторінці у Фейсбук, що він звернутися до суду для  «із проханням обмежити проведення» Маршу KharkivPride, який запланований в місті на 15 вересня. За його словами, це мирне зібрання може викликати провокації у прифронтовому місті.

Центр громадянських свобод нагадує, що активний захист мирних зібрань є позитивним зобов’язанням держави. І якщо правоохоронні органи не здатні професійно виконати свій обов’язок, щоб захистити учасників/ць Маршу від провокацій, то постає питання, чи здатні вони взагалі адекватно реагувати на ті тисячі викликів, які постійно виникають у  прифронтовому місті.

Центр громадянських свобод звертає увагу Геннадія Кернеса, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини (надалі ЄСПЛ) можливість виникнення провокацій, які зумовлені ворожим ставлення до учасників/ць мирного зібрання, не повинна слугувати виправданням для накладення обмежень на його проведення. Ефективна держава повинна мати в наявності достатні ресурси для охорони громадського порядку, щоб сприяти проведенню  громадських заходів і пов’язаних з ними одночасних зібрань, учасники яких знаходяться в зоні «видимості і чутності» один одного.

Крім того, будь-які обмеження свободи мирних зібрань мають пройти перевірку на пропорційність. Враховуючи, що до мирного зібрання можуть застосовувати досить широкий спектр різних заходів втручання, де заборона мирного зібрання являється виключним крайнім заходом, то й перевагу слід надавати заходам, які передбачають найменший рівень державного втручання.

Тому із можливими ризиками порушення громадського порядку під час проведення Маршу Рівності Харків Прайд 2019 Національній поліції потрібно працювати превентивно. Ймовірні напади на учасників/ць Маршу перед, під час або після зібрання не можуть слугувати підставою для заборони його проведення. Центр громадянських свобод закликає міську владу докласти належних зусиль для попередньої підготовки та ефективної роботи із організації охорони громадського порядку на час проведення KharkivPride.

Поділитися