#ПозиціяЦГС щодо справи Романа Ратушного

29 березня суд виніс рішення про призначення цілодобового домашнього арешту активісту Роману Ратушному у справі за підозрою у хуліганстві під час протестів на Банковій. 

У цій справі сумнівні як обраний запобіжний захід, так і правильність кваліфікації дій учасників подій під Офісом Президента.  

Виглядає дивним, чому суд відмовив у взятті на поруки та застосовував запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Цілком очевидно, що Роман не становить суспільної небезпеки, не збирається тікати чи тиснути на потенційних свідків. Щонайменше поліція не надала про це жодних доказів, що вимагається для обрання запобіжного заходу.

До всього, такий запобіжний захід просто унеможливлює участь Романа в іншому судовому процесі, де він представляє інтереси громади Протасового Яру. 

Роману інкримінують дії за ч.4 ст.296 та ч.2 ст. 194 ККУ.  Центр громадянських свобод вважає таку кваліфікацію непропорційною. У звіті групи громадського спостереження «ОЗОН» за результатами проведеного моніторингу не зафіксовані такі кваліфікуючі ознаки як «застосування вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень». Якщо правоохоронні органи вказують на кваліфікуючі ознаки, то мають надати достатні докази для їх підтвердження. 

Викликає подив доволі швидке встановлення “винних” у цій справі. Так, вже за 3 дні, без проведення жодних експертиз Національна поліція фактично публічно звинуватила певних осіб у вчиненні злочинів. При цьому, для кваліфікації дій за ст. 194 ККУ вимагається точне встановлення розміру шкоди, для чого повинна бути проведена відповідна експертиза. 

Також поспішним виглядає й встановлення конкретних осіб, винних у тих чи інших діях. Оприлюднені відео містять практично повністю закриті обличчя, що вимагає проведення додаткових експертиз для встановлення особи на відео. Скоріш за все ці експертизи не можливо було провести за 3 дні, що пройшли з моменту проведення мирного зібрання під АП (20 березня) та днем оприлюднення відео (23 березня). Таким чином, поліція не надала жодних доказів, що на відео власне Роман Ратушний, а не інша особа. 

Роману Ратушному протягом тривалого часу погрожували за його активну позицію по захисту Протасового Яру від незаконної забудови. Це підвищує ризики ймовірного політичного переслідування. З огляду на це Центр громадянських свобод буде здійснювати громадський контроль у цій справі. 

Поділитися