05.10.2017

5 причин стати монітором прав людини в Україні

За даними щорічної доповіді «Свобода у світі» від Freedom House, останні 7 років Україна є лише «частково вільною» країною. Тобто права людини тут – болюче питання. Так, гучні акції в НаУКМА та КНУ продемонстрували: навіть мирні демонстранти в Україні можуть бути в небезпеці. Моніторинг – один з дієвих механізмів захисту. Пояснюємо, як і навіщо стають моніторами.

Суть поняття

Моніторинг прав людини – це дослідження того, як держава ставиться до своїх громадян та чи виконує вона власні обов’язки за міжнародними актами. Наприклад, коли Україна долучилася до Ради Європи в 1995 році, то зобов’язалася виконувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод. І хоча правозахисна організація «Українська Гельсінська спілка» існувала раніше, саме відтоді почали активно досліджувати дотримання прав людини.

Як саме проводять моніторинг? Контролюючи певні події. Ми часто бачимо на акціях протестів людей у яскравих жилетах, які говорять з активістами, з поліцією та слідкують за всім, що відбувається. Таких людей називають моніторами, і саме вони тільки збирають дані, щоб потім рекомендувати державі, як їй поліпшувати становище громадян. Це можуть бути різні сфери: права жінок, дотримання судових рішень, права ЛГБТ, доступ до освіти нацменшин тощо. Моніторинг здійснюється об’єктивно або принаймні має таким бути, і саме тому до нього дослухаються.

Правозахисники фіксують проблеми та порушення державою певних прав людини. Їхнє завдання – нагадати владі про її обов’язки, а також розповісти громадянам про їхні права. Почати можна з простого: вчити людей ставити правильні запитання. Наприклад, ти знаєш, що поліцейські мають представитися, перш ніж питати в тебе про щось? Чи те, що вони не мають права лізти у твою сумку й робити поверховий обшук без вагомої причини?

man 3

Історія успіху

Є люди, які досягають у цій діяльності великих успіхів, наприклад, Ніл Джерман. На основі проведених спостережень у Молдові, Польщі та Вірменії впродовж 2008-2012 років, він написав рекомендації до керівництв цих держав і зміг досягти результатів.

Так у Вірменії вдалося зробити законними «спонтанні мирні зібрання», а в Польщі скоротити термін «вчасного сповіщення влади» для проведення спланованих демонстрацій та законодавчо роз’яснити обов’язки організаторів акцій.

Що стосується Молдови, то за допомогою порад особисто присутнього Ніла Джермана молдовські активісти почали співпрацю з поліцією та запровадили для них тренінги, щоб навчити не бити, а захищати громадян під час мирних зібрань.

5 причин стати монітором

Про теорію можна говорити досить довго, але краще ми розкажемо про те, яку користь тобі може дати моніторинг прав людини.

Юридичне загартування. Можливо, колись тобі не пощастило скласти ЗНО з права або забракло балів для вступу на юридичний факультет. Можливо, тебе налякали стоси юридичних паперів, і тому ти займаєшся чимось іншим. Та якщо жага займатися правом усе ще жевріє у твоєму серці, то моніторинг може припасти тобі до душі. Ти швидко вивчиш національні та міжнародні норми, працюватимеш з реальними справами, і вся твоя робота дійсно даватиме користь людям. У деяких випадках знання права, які ти здобудеш тут, зможуть врятувати тобі або комусь життя.

workspaceОб’єктивне мислення. Монітори вчаться важливих якостей, як-от терпимість і неупередженість. Права людини однакові для всіх, і порушувати їх не можна щодо будь-кого. Звісно, це не означає, що ці люди не мають власних поглядів, але вони вчаться поважати чужі. Ти навчишся бачити передусім живу людину, а вже потім ідеології та вчинки. Влада не може обмежувати в праві на мирне зібрання ні лівих, ні правих. Влада не може звинувачувати без суду, так само не може катувати і знущатись навіть над злочинцями.

Обізнаність. Іноді під час навчання та роботи нема часу, щоб почитати новини, тож легко випасти з потоку актуальної інформації. Монітори завжди знають, що відбувається навколо. А знання про власні права та можливості дадуть упевненість, щоб не тільки споглядати за подіями, але й активно брати участь. Адже тепер ти знатимеш, які є правоохоронні органи, як їх відрізнити і що вони роблять. Ти знатимеш, чи мають право висувати тобі претензію і яка в кого компетенція.

Мультизадачність. Ти навчишся робити купу справ одночасно, будеш помічати й фіксувати всі деталі та зміни. Якщо ти спостерігатимеш за мирними зібраннями, то бігатимеш від поліції до преси, від преси до учасників і так по колу, щоб нічого не втратити. Завдяки такому досвіду точно знатимеш, що писати в графі «особисті якості» в CV.

Доповнення CV. До речі, якраз щодо нього. Мабуть, не такий уже й секрет, що хедхантери із закордонних університетів шукають людей, які виявляють неабияку активність упродовж студентських років. Розбудова громадянського суспільства – це одна з діяльностей, які можуть вагомо поліпшити твоє резюме. Окрім того, ти зможеш відвідувати різні короткострокові програми і здобувати додатковий досвід у сфері прав людини.

Від монітора монітору: поради Ніла Джермана

Якщо ти захочеш долучитися до моніторингової діяльності, то ось дієві поради від Ніла Джермана, які можуть знадобитися у твоїй роботі.

Працюй у команді. Моніторинг – це складна робота, яка вимагає виконання багатьох завдань, тож, якщо ти працюватимеш у команді, буде легше поділити обов’язки. До того ж, так ти вбережеш себе від небезпеки: ти будеш в оточенні інших людей, і вони зможуть допомогти в скрутній ситуації.

workspace1Не цурайся влади. Її не треба сліпо ненавидіти, з нею треба розвивати діалог. Зрештою, спостереження – це місток між громадянським суспільством і владою, який має призводити до спільного вирішення проблем.

Залишайся спостерігати. Якщо ти виходиш на спостереження, не ставай частиною процесії. Уникай публічного висловлювання власної думки про подію, пам’ятай, що моніторинг має бути об’єктивним і відображати дійсність, а не чиїсь погляди.

Вір своїм і лише своїм очам. Коли пишеш нотатки і складаєш звіт, послуговуйся лише тією інформацією, яку засвідчив ти чи твоя команда, а не ЗМІ чи сторонні особи. Це допоможе зберегти твій нейтралітет.

Поважай закон. Монітори мають бути взірцем законослухняності й обізнаності у своїх правах та обов’язках, інакше їхня об’єктивність вважатиметься сумнівною, а до їхніх порад ніхто не дослухатиметься.

Як стати монітором

Низка організацій, що функціонують в Україні, завжди раді новим людям, які готові займатись моніторингом і долучитись до сумісної розбудови громадянського суспільства. Група громадського спостереження «ОЗОН». Це український моніторинговий проект від «Центру громадянських свобод», який діє з 2013 року і переважно займається моніторингом мирних зібрань та судових засідань. Ти можеш долучитися, заповнивши Google-форму для волонтерства, і тут завжди раді охочим допомогти.

Amnesty International. Це відома міжнародна правозахисна організація, чия діяльність пов’язана з інформуванням суспільства про порушення прав людини. Вона пропонує волонтерам як моніторинг, так і участь у правозахисних акціях.

ООН. Міжнародна організація, яка не вимагає представлення і яка також займається моніторингом прав людини. Зокрема, їх можна було зустріти на цьогорічному Kyiv Pride. Долучитися до їхньої місії можна за посиланням.

Джерело: Studway

Назад
Попередня Наступна
buttons