01.06.2023

Закрите укриття – це порушення прав людини. Позиція Центру громадянських свобод

Цієї ночі напередодні Дня захисту дітей Російська Федерація в чергове здійснила ракетну атаку на Україну та столицю. У Деснянському районі рештки збитих цілей впали на поліклініку та на прилеглий багатоповерховий будинок. Загинули троє людей, з них одна дитина. «Була тривога, люди бігли в укриття. Укриття просто не відкрили та й все. Люди стукали, і в той момент прилетіло», – розповідає Ярослав, дружина якого цього ранку загинула внаслідок падіння уламків ракети. Троє людей загинули, зокрема внаслідок того, що не мали доступу до укриття. Така ситуація є неприпустимою та порушує право громадян на цивільний захист.

У листопаді 2022 року ініціатива Центру громадянських свобод Група громадського моніторингу ОЗОН розпочала Національну кампанію моніторингу укриттів, аби якраз виявити проблеми доступності та якості укриттів і запобігти таким випадкам, коли порушують права доступу до укриття.

Неприпустимо, аби сьогодні на 16 місяці повномасштабної війни порушували право на цивільний захист. Під час повітряної тривоги усі укриття мають бути відкриті та доступні для населення України. Відповідальність за доступність укриттів несуть балансоутримувачі та райдержадміністрації.

Група громадського моніторингу ОЗОН на основі зафіксованих проблем з доступністю та якістю укриттів розробила рекомендації місцевого рівня і стратегічні, що стосуються змін до законодавства, імплементація яких сприятиме якісному цивільному захисту населення. 

Куди ховатися від ракет: що не так з укриттями і як це змінити? — ПРЕСКОНФЕРЕНЦІЯ

Рекомендації ОЗОНу за результатами кампанії для міста Києва:

  • Доступність укриттів – перший та основний критерій, який спрацьовує під час повітряних тривог і допомагає цивільним вижити. Відповідно, балансоутримувачі мають забезпечити можливість миттєвого доступу до укриття: укриття мають бути або завжди відкриті, або ж поруч з укриттям має бути кілька відповідальних людей, які матимуть резервний ключ і забезпечуватимуть доступ.
  • Маркування напрямку руху до укриття. Місцеві жителі, випадкові перехожі чи гості міста мають бачити вказівники, які допоможуть якнайшвидше добігти до входу в укриття під час повітряної тривоги. Відповідно, вказівні знаки з напрямком руху «УКРИТТЯ» мають бути для кожного укриття, що зазначене на мапі. Всі знаки, які були замальовані через загрозу ДРГ на початку 2022 року мають бути відновлені.
  • У Києві громадський транспорт продовжує зупинятися з оголошенням повітряної тривоги. Відповідно, для зручності та проінформованості жителів рекомендується на кожній зупинці громадського транспорту повісити надруковані адреси найближчих укриттів. 
  • Рекомендується розпочати спільну роботу місцевої влади та балансоутримувачів щодо доступності укриттів для людей на кріслах колісних. 

Важливим для організації якісного цивільного захисту та фонду захисних споруд є також вдосконалення законодавства та створення ефективних алгоритмів роботи на час воєнного стану. 

Відтак, під час моніторингової кампанії та за співпраці з місцевою владою та ДСНС ми виявили необхідні допрацювання Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які передбачатимуть можливість здійснення контролю за доступністю укриттів, можливість здійснення перевірки не лише субʼєкта господарювання загалом, а окремо – укриття. А за результатами перевірки – складання відповідного акту огляду та приписів, які б зобовʼязували балансоутримувача дотримуватися вимог доступності та якості укриттів.

Також для налагодження роботи відповідальних за інспектування та перевірки органів необхідно внести зміни до Постанови Кабінету міністрів від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», які дозволять продовжувати перевірки в сфері організації цивільного захисту, оскільки це є базовим та важливим в умовах воєнного стану.

Змін потребують також вимоги до укриттів (Наказ МВС України №579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту). З досвіду моніторингу ОЗОН рекомендує до найпростіших укриттів та споруд подвійного призначення затвердити та застосовувати однакові вимоги, які б включали базові речі для виживання: запас води, вентиляцію повітря, каналізацію, електропостачання, місця для сидіння та два виходи. 

Важливим у сфері організації цивільного захисту та власне захисних споруд цивільного захисту є відповідальність за недотримання чи порушення норм. Необхідно пропрацювати основу, підстави та варіанти адміністративної чи кримінальної відповідальності у таких випадках.

Робота над покращенням законодавства у сфері організації захисних споруд цивільного захисту – складна та довгострокова справа. Але відповідальність зараз у тому, аби створити законодавчо здорові умови для функціонування державних перевірок, що стосуються організації цивільного захисту. Як тільки цей інструмент зможе запрацювати – виявляти та виправляти проблеми доступності та якості укриттів буде набагато швидше.

Центр громадянських свобод сподівається, що випадок з загиблими у Деснянському районі буде розслідувана належним чином та відбудеться справедливе судочинство щодо відповідальних. Верховенство права, справедливе судочинство є базовими стовпами дотримання прав людини у державі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Назад
Попередня Наступна
buttons