наша історія

Історія Центру
Громадянських Свобод

Центр Громадянських Свобод (ЦГС) заснований у 2007 році для просування цінностей прав людини

Що таке Центр громадянських свобод?

Центр громадянських свобод уже 15 років активно працює заради захисту прав людей в Україні та регіоні ОБСЄ, лауреат Нобелівської премії миру 2022 року.

Центр став першою у світі правозахисною організацією, яка у 2014 році відправила власні мобільні групи для документування воєнних злочинів у Криму, у Донецькій та Луганській областях.  І донині ЦГС продовжує це робити в усіх регіонах, де чинять злочини російські війська.

Центр громадянських свобод також запустив “правову барикаду Майдану” під час Революції Гідності – ініціативу Євромайдан SOS. Організація об’єднала кілька тисяч людей і протягом всіх трьох місяців протесту захищала переслідуваних владою учасників у різних областях країни.

Ще один результат роботи Центру – глобальна акція Save Oleg Sentsov, яка об’єднала на демонстраціях тисячі людей близько 40 країн світу задля звільнення незаконно ув‘язненого  українського режисера. Зрештою, Олег Сенцов разом з 34 іншими політв’язнями опинився на свободі.

Основний пріоритет ЦГС – відновлення справедливості для усіх жертв воєнних злочинів. Крім покарання винних у звірствах, Російська Федерація має бути виключена з Ради Безпеки ООН за систематичні порушення статуту. Росія не була покарана за попередні злочини (у Чечні, Грузії, Молдові, Сирії, Лівії, Малі, в інших країнах), і це підштовхує її чинити нове зло з новою силою по всьому світу.

Правозахисники ЦГС переконані в тому, що стійкий мир неможливий без справедливості.

Основні проєкти Центру

У 2013-му році Революція Гідності стала початком важливого етапу як для країни, так і для Центру громадянських свобод. Тоді ЦГС запустив ініціативу «Євромайдан SOS», яка об’єднала тисячі людей для надання правової та іншої допомоги переслідуванням протестувальників тодішньою владою.

 

У 2014-му, коли Росія окупувала Крим та частину Донецької та Луганської областей, ЦГС відправив власні мобільні групи для документування воєнних злочинів. Відтоді всі ці роки Центр збирає історії людей, які вижили в полоні, історії від родин тих, хто постраждав, а також історії тих, хто став свідком воєнних злочинів.

 

Центр громадянських свобод також активно працює над тим, щоб визволити всіх незаконно поневолених українців. Одним з найуспішніших прикладів адвокаційної роботи ЦГС стала міжнародна кампанія #SaveOlegSentsov. Тисячі людей у близько 40 країнах світу одночасно організовували демонстрації зі спільним закликом до своїх урядів – допомогти звільнити режисера Олега Сенцова та інших політв’язнів. І ці зусилля спрацювали.

 

Після повномасштабного вторгнення команда ЦГС як один з ініціаторів проєкту «‎Трибунал для Путіна» концентрується на документуванні воєнних злочинів. Мета – разом із партнерами в усіх регіонах країни збирати дані про злочини Росії для майбутніх судових процесів. Нині в базі – майже 26 тисяч задокументованих звірств. Ініціатива активно працює й на міжнародному рівні, щоб використати механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ, ЄС та Міжнародного кримінального суду для покарання винних.  Однак злочинів так багато, що Україна не може самотужки розглянути їх усі. А значить, потрібен міжнародний трибунал.

Інші успішні проєкти ЦГС:

Група громадського спостереження OZON — ініціатива Центру Громадянських свобод, яка здійснює громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування в різних областях України.

 

[Prisoner’s Voice]

 

ЦГС спільно з ініціативою Євромайдан SOS створили Мапу зникнень унаслідок насильницьких дій правозахисників, журналістів, активістів та представників органів місцевого самоврядування. Інформація щодо стану тиску на громадянське суспільство за часом та регіонами постійно оновлюється та доповнюється.

 

Ще одним успішним кейсом є Київська школа прав людини та демократії (КШПЛ та Д). Це безкоштовна освітня платформа Центру громадянських свобод, з якою можна стати волонтером ЦГС, дізнатися більше про права людини або почати правозахисну діяльність.

 

А для підтримки наявних та створення нових правозахисних та громадських ініціатив працює Київський HUB прав людини, де під менторством ЦГС громадські організації мають змогу навчатися та консультуватися.

 

Упродовж 15-ти років діяльності Центру громадянських свобод правозахисникам допомагають волонтери. Завдяки їм вдається втілювати великі проєкти для захисту прав людини і відстоювання справедливості. А тому ЦГС започаткував власну відзнаку для волонтерів — Волонтерську премію від ініціативи Євромайдан SOS. Це всеукраїнська недержавна нагорода, яку вже 9 років поспіль вручають за особливий внесок у розвиток волонтерського руху в Україні «звичайним людям, які роблять надзвичайні речі».

buttons