29.11.2016

Звернення Євромайдану SOS та адвокатів родин Небесної сотні щодо негативних наслідків блокування допиту Віктора Януковича

Як і всі, ми хочемо бачити Віктора Януковича безпосередньо в суді на лаві підсудних і допитувати в якості обвинуваченого. Але поки він у Росії. В Україні проти нього розслідується вісім кримінальних проваджень, які ще не передані до суду. Бо зазвичай злочини виконавців доводити простіше і швидше. Тому обвинувачення п’ятьом беркутівцям у вбивствах 48 людей 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській вже розглядаються Святошинським районним судом. У цьому процесі (і саме в цьому суді) не може вже бути інших обвинувачених. Безпосередньо сам Янукович є підозрюваним по цьому ж епізоду в іншому провадженні. Навіть якщо завтра президент-втікач з’явиться в Україні, у процесі проти п’ятьох беркутівців він не зможе бути обвинуваченим. Інакше доведеться розглядати справу спочатку. Тому допитати його саме в цьому процесі можна лише як свідка.
Ініціатива допитати Віктора Януковича з території Росії за допомогою конференцзв’язку надходила від захисту беркутівців. Адвокати родин Небесної сотні наполягали на його виклику в суд і особистому допиті. Говорили про процесуальні ризики задоволення клопотання захисту. Адвокати захисту переконували, що в Святошинський суд Янукович не може прибути, бо “в Україні йому загрожує небезпека”. І хоча мова йшла не про неможливість бути присутнім на судовому засіданні, а про небажання це робити, через страх кримінальної відповідальності, суд вирішив провести допит шляхом відеоконференції. І тепер це рішення суду, яке потрібно виконувати.
Адвокати родин Небесної сотні готові до цього допиту. Згідно КПК України свідок має дати вільні покази, а потім відповісти на питання захисників, обвинувачених, прокурорів, потерпілих, їх представників і суду. Так, ми впевнені, що цей свідок не скаже правди. Проте він несе кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показів та відмову від дачі показів. Відмовитись відповідати на питання можна виключно на підставі статті 63 Конституції – тобто на питання щодо себе і близьких родичів. Все інше – кримінально карне діяння. Це роз’яснюється свідку, і про це він складає присягу.
Зрив допиту стороною захисту чи свідка після “вільних” показів – є фактично відмовою від надання показів. Зрив допиту свідком чи стороною Росії – із різних “технічних” чи “організаційних” причин – буде розцінюватись так само.
Але українська сторона має зробити все, щоб забезпечити справедливий судовий розгляд. Зрив або незабезпечення проведення допиту, необхідність якого визначив український суд, з боку українських органів влади, – це і буде перешкоджання правосуддю. Це – ознака слабкості. А ми – сильні.
Ми не боялися Віктора Януковича і в час масштабних репресій проти мирного протесту. Готові і до його брехливих свідчень. Нас насторожує відверта дезінформація активістів про те що нібито беркутівців збиралися відпустити. Суд ще минулого засідання продовжив термін тримання під вартою всім обвинуваченим на два місяці.
Євромайдан SOS та Адвокатська дорадча група / Advocacy Advisory Panel (адвокати родин Небесної сотні) закликають активістів не блокувати проведення допиту, самостійно розбиратися в суті речей та не давати себе використати для досягнення невідомих цілей, які не мають нічого спільного із встановленням справедливості у справі притягнення до відповідальності винних у злочинах проти учасників Євромайдану.

Назад
Попередня Наступна
buttons