21.08.2017

Спільна заява щодо погіршення ситуації в галузі прав людини в Криму

За останній місяць ситуація в галузі прав людини в Криму значно погіршилася. Порушення прав людини окупаційною владою носить демонстративний характер та здійснюються в рамках системної політики по відношенню до цивільного населення Криму.

8 серпня 2017 року у Сімферополі був затриманий і засуджений до 10-ти діб адміністративного арешту 76-річний ветеран кримськотатарського руху Сервер Караметов, який вийшов з одиночним пікетом під будівлю Верховного суду на підтримку заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза. Затримання відбувалося з непропорційним застосуванням сили, з 11-ої години ранку до 4-ої години вечора Караметова тримали в поліцейській машині, не виводили в туалет, не дозволяли приймати їжу та ліки. Впродовж судового засідання було порушено цілу низку процесуальних гарантій, включаючи доступ захисників, перекладача, а також незалежне дослідження доказів. За результатами розгляду апеляції вирок був залишений в силі, незважаючи на явно непропорціональний характер покарання. Сьогодні Сервер Караметов вже п’ятий день знаходиться в СІЗО міста Сімферополь, а його стан здоров’я викликає серйозне занепокоєння.

14-го серпня 2017 на підтримку Сервера Караметова вийшло ще чотири літніх чоловіки з одиночними пікетами в різних частинах Сімферополя. Всі вони були затримані разом з іншими активістами та правозахисниками. Один учасник пікету був засуджений до адміністративного штрафу в розмірі 10 тис. рублів.

Трохи більше ніж за місяць було винесено 5 політично мотивованих кримінальних вироків, пов’язаних з позбавленням волі: Еміль Мінасов (за пост в соціальних мережах) – 1 рік 3 місяці позбавлення волі, Олексій Стогній (так звана справа «диверсантів») – 3 роки 6 місяців позбавлення волі, Руслан Зейтуллаєв – 15 років позбавлення волі, Володимир Балух – 3 роки 7 місяців позбавлення воли і штраф 10 тис. рублів (близько 170 доларів), Редван Сулейманов (так звана справа «диверсантів») – 1 рік 8 місяців позбавлення волі і 3,5 мільйона рублів (близько 58 тис. доларів) компенсації шкоди. При винесення вироку Редвану Сулейманову суд вперше в російській практиці визнав збитком втрачену вигоду, яка була розрахована непрозоро. 11 вересня очікується винесення вироку заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтему Чийгозу, прокурор вимагає для нього покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.

15 серпня стало відомо про затримання громадянина України Генадія Лимешка в Криму нібито за підозрою в підготовці диверсій.

Масового характеру набувають адміністративні штрафи за прояв солідарності. У липні адміністративні штрафи від 2 до 10 тис. рублів отримали Рустем Меннанов (за згадку Меджлісу в соціальній мережі), Білял Аділов (нібито за погрози на адресу поліцейського) і Наріман Мемедемінов (за присутність під час обшуку у Сейдамета Мустафаєва). Більш того, троє активістів були засуджені до великих штрафів (150 – 300 тис. рублів) за участь в стихійних зборах біля житла кримських татар, в яких проводяться обшуки і затримання: Осман Бєлялов і Еміль Білялов (штраф за повторну участь в стихійних зборах під час обшуків у сусідів), мешканка Бахчисарайського району Зарема (за проукраїнські пости в Інтернеті). Такі штрафи активісти не можуть виплатити власними коштами, в результаті чого їм загрожують конфіскація майна і позбавлення волі.

Всього за один тиждень серпня відбулися три обшуки в різних районах Криму: 2 серпня – у Мамета Куркчі, Радянський район; 9 серпня – у місцевого релігійного діяча Умера Емірамзаєва, с. Кіровське; 10 серпня – в будинку сім’ї Ібрагіма Мірпочаєва, с. Новокленове Білогірського району. Обшуки проводилися у форматі спецоперації: правоохоронці заблокували дороги, попереджали присутніх місцевих жителів про відповідальність за «несанкціоноване масове зібрання», була присутня велика кількість спецтехніки та озброєних співробітників силових структур. В результаті обшуку в Кіровському Умеру Емірамзаєву знадобились послуги служби «швидкої допомоги».

Ми розцінюємо останні події як черговий прояв репресивної політики РФ по відношенню до цивільного населення Криму, і порушення основоположних норм міжнародного права щодо прав людини і гуманітарного права. Затримання і переслідування носять довільний характер, з непропорційним застосуванням сили, спрямовані на залякування і придушення будь-якої активності.

Від імені організацій, що підписались під цією заявою, просимо вас вжити можливих заходів в рамках ваших мандатів для вираження протесту щодо подібної практики і її якнайшвидшого припинення.

Dasha Svyrydova, Українська Гельсінська спілка з прав людини Ugspl;
Tetiana PechonchykЦентр інформації про права людини;
Maria TomakМедійна ініціатива за права людини;
Tasheva Ravil Qızı TamilaКрим_ SOS;
Olexandra MatviychukCenter for Civil Liberties.

Назад
Попередня Наступна
buttons