Спільна заява громадських організацій та активістів і активісток громадянського суспільства щодо протиправних дій ультраправих угруповань

Підтримати заяву можна до 19 березня 2018 р.

Президенту України Петру Порошенку
Міністру внутрішніх справ України Арсену Авакову
Голові Служби безпеки України Василю Грицаку
Генеральному прокурору України Юрію Луценку

Ми вкрай занепокоєні, що останнім часом в Україні звичними явищами стали напади на будь-які заходи феміністичних, ЛГБТ та інших організацій і окремих активістів та активісток з боку організованих праворадикальних груп. Організатори та виконавці цих нападів і погроз у більшості випадків добре відомі – вони не приховують своєї належності до конкретних угруповань. Фактично, у країні розгортається масовий терор проти громадських діячів сучасних проєвропейських поглядів за повної бездіяльності поліції та служби безпеки. Агресивні самозвані захисники “традиційних цінностей” погрожують і вдаються до фізичного насильства просто у присутності поліції чи, навіть, у залі суду, як це нещодавно було продемонстровано у Києві та Ужгороді, а до того – у Львові, Запоріжжі, Харкові, Кривому Розі, Маріуполі, Одесі та інших містах України.

Це не тільки порушує конституційні права громадян України і громадський порядок, але й демонструє повну непрофесійність і слабкість українських правоохоронних органів та держави в цілому, яка не здатна гарантувати безпеку і дотримання законних прав своїх громадян. Це є не окремими випадками, а цілеспрямованою організованою злочинною діяльністю по всій території країни, яка досягла вже таких масштабів, що, на нашу думку, загрожує національній безпеці. У всіх цих випадках українські правоохоронні органи не знаходять винних і не притягують їх до відповідальності. Безкарність заохочує до нових нападів.

Серед нападників переважають молоді люди, часто навіть неповнолітні – в українських вишах відкрито діють та пропагують свої погляди серед української молоді ксенофобні, расистські, ультранаціоналістичні та відверто неонацистські групи. Адміністрація учбових закладів і правоохоронні органи просто заплющують на це очі.

Ми вимагаємо від українських правоохоронних органів виконання своїх службових обов’язків і ефективного забезпечення громадського порядку, дотримання конституційних прав і свобод громадян України. Українське суспільство має бути згуртованим на тлі спільної зовнішньої загрози, а ці дії праворадикальних угруповань вносять у нього розбрат і знецінюють досягнення Революції Гідності та поточних реформ з наближення до сучасних європейських стандартів.

Звертаємо також вашу увагу на необхідність продовження та поглиблення цих реформ – зокрема, у розробці та ухваленні поправок до Кримінального кодексу щодо криміналізації злочинів за мотивами нетерпимості, як це передбачено Планом дій у сфері прав людини, але досі саботується Міністерством внутрішніх справ. Без внесення потрібних змін до чинного законодавства та державної політики у цій сфері проблема ідеологічно мотивованого насильства буде тільки поглиблюватися і все більше заважатиме розвитку нашої держави.

Годі миритися з праворадикальним терором, що розгортається на наших очах!
Ми вимагаємо від вас рішучих та ефективних дій з подолання цієї проблеми!

Поділитися