16.02.2016

Правозахисники закликають парламентарів не зволікати із ратифікацією Римського статуту

У переддень Дня прав людини Комітет з питань правової політики та правосуддя прийняв рішення не включати до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання проект Закону про внесення змін до статті 124 Конституції України (щодо визнання положень Римського статуту) р.н. 1788. Законопроект 1788 вносить одне речення техніко-юридичного характеру до Конституції України, що усуває правові перепони на шляху ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Підставою для винесення такого рішення, на думку членів Комітету, є те, що дане питання регулюється у проекті закону про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) р.н. 2534. Крім того, Комітет з питань європейської інтеграції вважає, що законопроект не належить до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

Варто зауважити, що ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду передбачена у статті 8 Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, а відтак, є міжнародно-правовим зобов’язанням України. Таким чином, твердження Комітету з питань європейської інтеграції є таким, що не відповідає дійсності.

Проект про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя дійсно містить аналогічну законопроекту 1788 правку до статті 124 Конституції. Але треба розуміти, що процес внесення змін до Конституції України досить розтягнутий у часі, оскільки вимагає тривалих публічних обговорень по цілому ряду принципових моментів. Крім того, згідно із перехідними положеннями проекту, із незрозумілих причин саме ця норма набирає чинності тільки через три роки після ухвалення змін до Конституції, що ще більше відсуває ратифікацію Римського статуту у часі. Тому парламент мав би вже зараз прийняти законопроект 1788, не чекаючи на узгодження всього тексту відповідного розділу Конституції.

Із питаннями прохання звертатись до Ірини Думич: 050 34 11 388, human.rights.agenda.ua@gmail.com

Довідково: Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу, аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, Центр “Соціальна Дія”, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS.

До звернення також приєднались: Громадська Альтернатива, Регіональний центр прав людини, ГО «ІПЦ «ВІСЬ», Конгрес національних громад України, Освітній центр “Простір толерантності” , ВБФ “Право на захист” в партнерстві з HIAS, Центр “Наш світ”, Коаліція “Права дитини в Україні”.

Назад
Попередня Наступна
buttons