Тернистий шлях до справедливості

Після оприлюднення президентського законопроекту про реінтеграцію Донбасу та його суспільного розголосу, все частіше в політичних колах почали обговорювати необхідність ратифікації Римського Статуту.

Адже, ратифікація Римського статуту стане важливим кроком, спрямованим на захист державних інтересів України, її інтеграцію у структуру міжнародного кримінального правосуддя як складової системи світової безпеки та підтримки миру.

Системні та масові порушення прав людини протягом 2013-2017 років, що мали місце з боку держави по відношенню до учасників руху Євромайдан, агресія Російської Федерації, Антитерористична операція на території Донбасу, тимчасова окупація окремих територій України та визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду на умовах Римського статуту, викрили невідповідність законодавства України про кримінальну відповідальність викликам часу.

Досі Кримінальний кодекс України не передбачає кримінальної відповідальності за злочини проти людяності, за воєнні злочини, що являють собою порушення звичаєвого, а не договірного міжнародного гуманітарного права, не обумовлює можливості передачі осіб у розпорядження МКС, а також можливості визнання та врахування його рішень на території України.

Специфічні прогалини у кримінальному законодавстві України не виникли через те, що останнє  перестало “встигати” за суспільно-політичним життям. Навпаки, вони засвідчують, що вже від моменту прийняття КК його положення системно не узгоджувались з сучасним міжнародним правом та тенденціями його імплементації у національні правові системи у питаннях: 1) кримінальної юрисдикції; 2) міжнародного співробітництва під час кримінального провадження; 3) кримінальної відповідальності за злочини за міжнародним правом.

Такі недоліки законодавства не дають можливість органам національного розслідування та національній судовій системі здійснити правильну кваліфікацію цих дій як міжнародних злочинів, які не мають термінів давності, що має стратегічне значення для поданих Україною міжнародних позовів проти Російської Федерації.

 Для вирішення цієї проблеми робоча група за керівництва Констянтина Задої у рамках платформи “Правозахисний порядок денний” розробила законопроект «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо забезпечення його гармонізації з положеннями міжнародного права».

Закоонпроект був схвалений членами Міжвідомчої комісії з імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права при Міністерстві юстиції.

Зустріч робочої групи з головою комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорієм Немирею.

Центр громадянських свобов разом з партнерами платформи “Правозахисний порядок денний” протягом року проводить адвокаційну кампанію з просування законопроекту. На нашому рахунку десятки зустрічей з вітчизняними та міжнародними політиками, депутатами та представниками різних державних інституцій.  Всі як один схвалюють необхідність прийняття цього закону, адже це перший і важливий крок до норм Римського Статуту та  положень міжнародного гуманітарного права.

Завдяки міжнародній адвокації про наш законопроект відомо в Європарламенті, в ООН, ОБСЄ та ПАРЄ. В Україні прихильниками проекту закону також стали голови парламентських комітетів та народні депутати Верховної Ради України.

Завдяки  суспільному розголосу про необхідність внесення відповідних змін до нашої команди приєдналися безпосередні жертви воєнних злочинів, які закликали урядовців та парламентарів привести Кримінальний кодекс у відповідність до міжнародного права. Це прискорить процес притягнення до відповідальності злочинців.

За допомогою команди французьких кінематографістів Zero Impunitу, які боряться з безкарністю в ході збройних конфліктів у різних куточках планети, ми  створили світлову відео-проекцію, яка ілюструє  крик людської душі, яка пережила тортури і яка просить покарати винних. Таким чином ми намагаємося достукатися до парламентарів прийняти такий необхідний, цілком зважений та професійний законопроект, який стане величезним кроком вперед до юрисдикції Міжнародного кримінального суду за всі злочини, вчинені агресором під час війни на Донбасі.

Девід Донат Каттін на прес-конференції, де висловився на підтримку гармонізації українського кримінального законодавства з міжнародним.

З метою підтримки прийняття нашого законопроекту до команди  Центру громадянських свобод приєднався Генеральний секретар міжнародної ради  “Парламентарії за глобальні дії” Девід Донат Каттін, який провів ряд зустрічей з парламентарями та урядовцями нашої держави, а також взяв участь у прес-конференції спільно з партенерами платформи “Правозахисного порядку денного” та  представниками громадянського сектору.

Щодня команда авторів йде до важливої мети, ми проводимо зустрічі з офіційними установами та ведемо роз’яснювальну роботу серед громадськості.

сподіваємося, що до кінця поточного року наш законопроект буде зареєстрований у Верховній Раді України та проголосований більшістю голосів.

Адже прийняття цього закону наблизить ратифікацію Римського Статуту та надасть можливість українським органам досудового слідства та суду встановлювати правильну кваліфікацію злочинів, які вчиняються під час збройного конфлікту з Російською Федерацією на Сході нашої держави.

Поділитися